55 jaar geleden De treinbeschieting Schagen, 12 september 1944 J.H. Smit Aan het laadstation voor de Stationsweg waren Russen een goederentrein aan het laden met munitie van de kust. Het heette dat het transport naar het zuidelijke front zou gaan. Een passagierstrein was binnengelopen en vertrok net richting Den helder toen een aanval op de locomotief werd ingezet door Engelse jagers, twee in getal. Eerst vrij hoog overvliegen, zoals bij een 'sweeping' gebruikelijk is, daarna laag aan komen vliegen en salvo's geven met de mitrailleur. Ik was die dag bij mijn werkgever Fa. Blaauboer Kossen aan de Zuiderweg bij de spoorwegovergang - voormalige timmerfabriek van M.C. Tuinman - en volgde de aanval buiten om de hoek van de woning welke tegen de garage stond. De meeste mensen daar hadden hun toevlucht genomen in de kelder van het huis. Ik kon buiten met gemak het drukke gepraat horen van de heldere stem van de heer H.J.W. van der Wijst, autobus en taxiondernemer uit Den Helder, die toen klant was van B&K. Het autobedrijf van Blauwboer en Kossen was gevestigd in de voormalige timmerfabriek van Tuinman en Voorman aan de Zuiderweg. Op een gegeven moment kwam een aanvallend vliegtuig plotseling heel laag vanuit het zuiden over de loods en begon boven het open terrein te vuren. Ik stond wel om de hoek bij de kelder van de woning, maar op dat moment geheel onbeschermd omdat het vliegtuig van de andere kant kwam. Het was een oorverdovend lawaai en de lege kogelhulzen kletterden om me heen. In de kelder piepte men van angst. Er gebeurde bij ons niets, maar de personentrein werd door de aanvallen van beide vliegtuigen wel getroffen. Er waren doden en gewonden plus een kapotte locomotief. Een verdwaalde kogel kwam in de goederentrein terecht, welke toen dicht bij de personentrein stond, en veroorzaakte daar een ontploffing. Toen openden de jagers aanvallen op de munitietrein met het gevolg dat verschillende ontploffingen en branden ontstonden. Historische Vereniging Schagen e.o. 11

Kakelepost - Schagen | 1999 | | pagina 13