wel 20 man op onderscheijden teijden ingequartierd en bij sommige wel 6 weeken lang 2 a 3 man. Donderdag 10 october zijnder 12 Engelsche krijgsgevange soldaaten met 2 officiers binnen gebragt en op de stadswaag in bewaaring gehouden. Vrijdag 11 october weeder eenige Engelsche gekwetste en krijgsgevangene binnegebragt en in de Ooster kerk gebragt en door Hollandsche militaaren bewaakt. Zaterdag 12 octiober bij het aanbreeken der dageraat zoo zag men voor onse stadt leggen een aantal gewapende vaartuijgen zijnde de Zeearmade van de Zuijder zee bestaande uijt een deel Fransche loggers en Marker waaterscheepen en verder vaartuijgen waar van sommige in de haven kwaamen dog vertrokken alle des maandags daar aan volgende weeder weg. Gelijk ook den generaal Daadels des zaterdags na de middag met sijn hooftquartier vertrok na Schaagen. Zondags was alles stil. Maandags 14 october werden er eenige van de oproermakers van 7 october in hegtenis genoomen en op het stadshuijs bewaard, en ook werden aan de burgers wederom wapens ter hand gesteld en betrokken hunne wagten als na gewoonten. Dingsdag 15 october alles stil. Woensdag 16 dito werden er ses van de gevangene op een waagen weggebragt onder het geleijden van militaar(en) en na het hooftquartier van den generaal Daandels. N.B. alle deese gevangene sijn naderhand alle weeder vrij in de stadt gekomen. Goede berichten Vrijdag 19 october vernam men de heugelijke teijding van de getroffe capitulatie weleke des zaterdags nader werd bekent gemaakt van het stadsbestuur onder het musiek en klokkegespel welke capitulatie geslooten was door den generaal en ses der Fransche arme Brunuen en den hertog van York. Den 22 october kwaam den generaal Daandels met sijn hooft quartier weeder in de stadt. Woensdag den 23 october werd op order van boven gemeld generaal Daandels een nieuwe vrijheijdsboom geset op de Roosteen. Door sijn order trokke alle de Bataafsche militaaren in order op soo van de cavalderij attelristen en infanterij alls meede de gewapende burgers onder het musiek en klokkkegespel en het lossen der stuk(kke) die bij de attilerij behoorden. Den generaal Daandels en van Zuijlen Nuveldt de municipaliteijd en verdere regeringsleeden waare er meeden tegenwoordig als ook een aantal burgers en burgeresse ook is er dit volgende bij voorgevallen. Oranjeklanten gestraft Toe de boom in de kuijl geset wier most een seker vrouwspersoon die het vuur gebragt had tot het verbrande der voorige boom op order der hoogschout sig laaten vinden voorsien sijnde met een vuurtest en swavelstokken enlind op haar borst en werd doe door bovengenoemde hoogschout gelast om de test en swavelstokken in de kuijl te werpen en te roepen Hoesee vivat de vrijheijd als meede nog 3 mannen die sig ook aan het omhakken en verbranden der voorige boom besonder gekweeten hadden deese wierde gelast om deese nieuwe boom vast te houde staande hij in den grond geset werd. En hier meede naam dit een eijnde, de militaare en burgers werden bedankt en elk vertrok na sijne begeere na huijs. Dan des nademiddag werd er order gegeven aan de wagt doende burger offisier om met de asistencie der militaare eenige burgers af te senden tot het ophaalen Historische Vereniging Schagen e.o. 9

Kakelepost - Schagen | 1999 | | pagina 11