Verlopen joelt een opgetogen menigte door de straten om de "Dikke dame", of de rauwe vis etende Eskimo's te kunnen zien. Men kan in een kraam poffertjes eten of een Schotse dans meemaken in een herberg. In 1874 bepaalde Burgemeester C.J. Muller, als hoofd van de politie dat waarzeggers, liedjeszangers en orgeldraaiers niet zullen worden toegelaten tot de Kermis. Volgens Artikel 119 is het ook verboden zich in beschonken toestand op de openbare weg te bevinden en om onder invloed een rij- of voertuig met een of meer paarden bespannen te besturen. Men mag geen onzedelijke liederen zingen op straat. Men kan zich beter vermaken in het Theatre des Variétés op de Markt, of in de grote Schouwburgtent op het land van Kastelein Hogendijk, waar stukken worden opgevoerd als "de Zoon van de Nacht" of de "Dood van Scylla" met medewerking van Louis Boumeester. Op donderdag 26 juni 1879 moest het kermis gebeuren op last van Burge meester G. Langenberg een dag wijken, zijnde de dag der begrafenis van Z.K.H. de Prins van Oranje.(Hendrik, zoon van Koning Willem II) Tien jaren later traden in het koffiehuis de Beurs van Willem Roggeveen, Engelse, Duitse en Hollandse zangeressen op, nu met piano begeleiding. Daarna de komiek Leon Boedels. Men kan zich tegoed doen aan metworst of gerookte paling en er is geen Lager bier zo goed als Van Vollenhoven bier. (van Mr. Pieter) Er is door velen een jaar gespaard, om alles weer tijdens dit volksgebeuren te kunnen verbrassen. Maar voerlieden, drink matig, want tijdens de kermis is het in het belang der openbare veiligheid verboden om in de bebouwde kom, anders dan stapvoets met zijn paarden te rijden. Vrijdagavond in de Stoom- Carousae!, ren iroiiileii liroelie en li #,eeo welir knopjes*. Tegen belooning terug te bezorgen aan 't Bureau van dit. blad. 15 Historische Vereniging Schagen e.o.

Kakelepost - Schagen | 1999 | | pagina 17