KERMIS 7HEA1 ER [%rA710/VAAL. Hleden ÜGater ilagravonil te 8 uur Grootö Gal a-V olks voorstelling, tegen verminderde prijzen, cn tot Hot2IOXE M 4TE, Het Treur spel der Smeden, Drama in 5 bedrijven Voor deze voorstelling zijn de prijzen der plaatsou: Ie mnsr 60, 2e rang 40, Jle rang 20 ('ent. Zoiidügiivond 8 uur Groote Brrlfaiite Afscheids-Voorstellino, waarin tot slot, op nlgomeeu verlangen: 4415310VEVA, PaLTz-Gravin yan Trikr, waarbij een levend ree ten tooneele komt. Hoogachtend, B. PRINCELLI SCHENTKE. J.N. de Wit Kermis is een jaarlijks terugkerend volksfeest, dat oorspronkelijk ter gelegen heid van de kerkwijding werd gevierd. In Schagen zou de eerste kermis gehouden kunnen zijn omstreeks 1450, na de inwijding van de kerk op de markt. Meestal was er een vrije jaarmarkt aan de kermis verbonden. Sinds mensenheugenis trok de kermis van heinde en verre mensen aan die iets wilden kopen, maar die zich vooral wilden vermaken. Aanvankelijk bestonden de vermakelijkheden uit koekhakken, katknuppelen of gans trekken, maar dan wel met levende katten of ganzen. Liedjeszangers en jongleurs vertoonden er hun kunsten. Voor ouderen was er koek en honinggebak en voor de kinderen stond er al een kraampje met zoetigheden en wat speelgoed in de vorm van een stokpaardje, een trommeltje of een windmolentje. Jongeren en geliefden vermaakten zich met dans en drank. De kwakzalver verkocht er zijn drankjes aan kermisgangers met kwalen. Als het moest trok hij, tot vermaak van het publiek, een kies of tand van een pijnlijder en er werd zelfs geopereerd. Het gebrul van de pijn door de patiënt werd overstemd door het gebral en gezwelg van de toeschouwers, die zich vooral tegoed deden aan bier en brandewijn. Onder invloed van zware braspartijen ging men soms op de vuist of werden vetes beslecht met het mes. Er werd al vroeg gekotst, liefde bedreven en ge schreeuwd op de kermis, nog voor dat de plechtige kerkprocessie ter herinnering aan de kerkwijding ten einde was. Een doedelzakspeler, zittend op een leeg wijnvat, begeleidde de uitgelaten dansers. Schitterend is zo'n kermis in beeld gebracht door P. van der Borcht (1545-1608), en te zien in het van Gijnmuseum te Dordrecht. Zulke volksfeesten konden behoorlijk uit de hand lopen en menig predikant probeerde na de hervorming deze "overblijfselen van het pausdom" in te dammen. Later ging ook de plaatselijke overheid zich er mee bemoeien. Voor de kermis van juni 1800 moesten de Schager herbergiers, Cornelis Halfzwaag, Gerrit Jongerling en Jan Thijs Witsmeer, toestemming vragen aan het gemeentebestuur om in hun herbergen de viool te mogen laten spelen. In nog een tiental kroegen werd dit eveneens toegestaan. Een aantal burgers vroeg vergunning om paarden te mogen stallen en tevens koffie of een borrel te mogen schenken. Vóór slechts een dag, werd er besloten. Op 19 juni 1858 is er bal in de Rode Leeuw. Het entree is f. 0,99 voor een heer, met of zonder dame. Twee jaar later adverteerde kastelein C. Marees van de Posthoorn, dat in zijn zaak gelegenheid zal zijn tot uitvoering van quadrilles en walsen en alle bekende nieuwe dansen. In juni 1870 zijn vele kermiskramen per schuit of kar aangevoerd. Weinige dagen later is de Schager kermis in volle gang. Dan 14 De Kakelepost, maart 1999

Kakelepost - Schagen | 1999 | | pagina 16