Was het rijkdom of armoede? De heerlijkheid Schagen als onderpand. 8 Door Fred Timmer Adellijk leven was duur en het was soms een hele kunst om het hoofd boven water te houden, - al zou je datlaatste niet direct vermoeden. Vooral in de zeventiende en achttiende eeuw raakten nogal wat edelen van naam in de financiële problemen. Velen van hen waren tenslotte genoodzaakt landerijen of zelfs een hele heerlijkheid te verkopen. Datlaatste overkwam ook Willem van Beijeren van Schagen in 1651. Zijn schulden waren zo hoog opgelopen - er wordt een bedrag van bijna 400.000 guldens genoemd! - dat er maar een oplossing was: verkoop van de heerlijkheid Schagen en andere leengoederen. Hoe het zover kon komen, weten we niet. We hebben absoluut geen enkel inzicht in de financiële handel en wandel van heer Willem. De heerlijkheidsrekeningen over deze periode ontbreken in het heerlijkheidsarchief en bovendien had Willem van Beijeren van Schagen behalve de heerlijkheid nog meer bezittingen. We hebben echter wel een algemeen beeld. Meestal bestond het vermogen van de Hollandse edelen uit land dat zij in eigendom of in erfelijk leen van de vorst hadden. De inkomsten kwamen dan ook uit de landpachten. Daarbij kwamen de huishuren en tenslotte de inkomsten uit tienden en andere heerlijke rechten. De pachtovereenkomsten waren meestal langlopende overeenkomsten die dus geen gelijke tred hielden met de stijgende kosten van levensonderhoud. De tienden gaven daarentegen een sterk wisselende opbrengst omdat ze afhankelijk waren van de oogstresultaten. Door deze situatie had een edelman zeer weinig mogelijkheden om de opbrengsten uit zijn grondgebied in zijn voordeel te beïnvloeden. Voor de heerlijkheid Schagen lag de situatie nog problematischer. De heren van Schagen hadden in hun rechtsgebied relatief weinig land in eigendom. De tienden en andere heerlijke rechten vormden zo'n 60% van de inkomsten, terwijl de landpachten en huishuren samen slechts 20% van de inkomsten uitmaakten. Daardoor waren de heren van Schagen voor hun inkomsten voor zover het de heerlijkheid Schagen betrof sterk afhankelijk van de oogst en dergelijke. Een uiterst wankele basis dus. De oostelijke slottoren getekend door Henny Kagie De Kakelepost, maart 1999

Kakelepost - Schagen | 1999 | | pagina 10