RR REZELMAN K=n DEEERSTE STEEN GELEGD DEN 15 MEI 1SC3. DOOR OUD G JAAR. De eerste sleeu gelegd d *or onder de leiding van deu Heer H*ï RöBEBI I ffil, BEB den U 5ïug« JtlÉP Gedenksteen in de gevel van de boerderij aan de Nes. Helaas is de steen momenteel onleesbaar omdat hij geschilderd is in de zelfde kleur als de muur. diende wel binnen zes weken na de aanzegging door de H.S.M. te geschieden. Voor de stolp en 22 roeden land ontving Rezelman het forse bedrag van ƒ5001,60. In het voorjaar van 1863 liet Rezelman de boerderij die moest wijken voor het stoomtijdperk, steen voor steen afbreken. Het nog goed bruikbare vierkant werd voorzichtig ontmanteld en via het water langs de Nes een goede 250 m. oostwaarts gevaren. Daar werd de stolp weer herbouwd. Nu, ruim 130 jaar later, werd de boerderij voor de tweede maal bedreigd. Dirk Blaauboer, wiens ouders de boerderij op 28 februari 1932 hadden gekocht, moest letterlijk het veld ruimen voor de volgende stadsuitbreiding van Schagen, plan Hoep Noord. Regelmatig had Dirk het bedrijf vergroot, rekening houdend met de huidige normen der moderne veehouderij. Maar de koeien moesten verkocht worden. Daarvoor in de plaats komen op het land huizen en het nieuwe zorgcentrum De Bron. De ligboxenstallen en de mestsilo zijn afgebroken. Er zijn gelukkig afspraken dat de stolp, waarvoor Rezelmans zoontje Reijer, oud zes jaar, op 15 mei 1863 de eerste steen legde, behouden kan blijven. Feest in Schagen J .1 PM fMMii I0DEWUK ÊOOÖH, out! t Jaren en 8 maanden /.failleren lap uitgegeven ter gelegenheid van het leggen van de Ic steen van het stationsgebouw. De onteigeningsprocedures tussen de H.S.M. en de grondeigenaren liep ten einde. Met alle betrokkenen, zoals de boeren, de Regenten van het Weeshuis, en het Gereformeerd kerkbestuur, beide besturen bestaande uit boeren, werd overeenstemming bereikt. Op woensdag 24 augustus 1864 was er feest in Schagen. Het zoete geld van de schaderegelingen, vergoedde veel. De stad hing op verzoek vol met vlaggen en de eerste steen voor het station kon gelegd worden. Met een echte West-Frie se "optocht" bestaande uit een tiental wagens, voorafgegaan door ruiters en muziek, vertrokken burgemeester van der Meer en de genodigden vanaf het oude raadhuis richting bouwplaats. Niet de burgemeester zelf, maar het zoontje van postbode Boogh zou de eerste steen leggen'. Vader Boogh had daartoe een verzoek gericht tot de Koning. Omdat zijn zoontje, Willem Alexander Paul Frederik Lodewijk de zelfde namen droeg als zijne majesteit, was hem hiervoor toestemming gegeven. Nadat de slechts twee jaren tellende Willem met behulp van de burgemeester de plechtigheid had verricht, nam het gezelschap plaats in de feesttrein, welke over een stukje reeds voltooid spoor kon rijden tussen de Grotesloot en het plaatsje Tolke. 's Middags zou het feest worden besloten met harddraverij en vuurwerk. Het vuurwerk moest wegens uitzonderlijk slecht weer worden afgelast. De Schager burgers moesten nog even geduld hebben voordat zij ook een ritje met de trein konden maken. Vijf dagen voor Kerstmis 1865 is het precies w- Flistorische Vereniging Schagen e.o. 5

Kakelepost - Schagen | 1999 | | pagina 7