Onderhandelen over de grondprijzen De moeilijke onderhandelingsprocedures over de grondaankopen begonnen. In de Schager Kogge te zou de aan te leggen Staatslijn K. een waar spoor door de eeuwenoude verkaveling trekken. Toen de Schager boeren Abraham Borst, Willem Vader en Klaas Meurs de eerste landmeters zagen verschijnen, die piketten sloegen in hun land tussen de koeien, werd het werkelijkheid. "Hoe zullen wij het hooi en de koeien moeten thuishalen als de spoorlijn ineens ons land in tweeen gaat delen?" was de vraag van Jacob Hopman, Pieter Schoorl, Klaas Kant en Pieter Timmerman. Voor zwaar gedupeerden zou er een aparte overweg komen met dammen voorzien van hekken in de bermsloten. "Hoe groot is de schadeloosstelling, als het "spoor" een gehuurde boomgaard in tweeen deelt?" was de vraag van Gerrit Kroone. Hij kreeg slechts ƒ28.- schadevergoeding voor oogstderving. Gerrit huurde een boomgaard aan de Hoep van de R.K. kerk van Schagen. Voor die vijf are grond met hierop een paar vruchtbomen die de kerk moest afstaan, incasseerde pastoor Henry van Lith f 17,.40. De pastoor was met het voltallige kerkbestuur voor notaris Sloos te Winkel verschenen om het verkoopcontract te ondertekenen. Dat bestuur bestond uit, Cornelis Stroomer, Jan Huijberts, Simon Kruijer en Cornelis Borst, allen boeren en gemachtigd door de Bisschop van Haarlem Jacob Stammes ontving voor het doorsnijden van zijn gehuurde akkertje zaadland in sectie D 171, groot 0.16.60 ha. precies f 52,80. Het was mooi meege-nomen, dat wel, maar het gaf ook veel overlast. Het hoogste bedrag (ƒ17764,50) werd betaald aan Aldert Kruijer. Op de 3.36.70 ha weiland, waar hij jaren zijn koeien had gemolken zou het station gebouwd en het rangeerterrein aangelegd worden. Geertje Keuris, de weduwe van Cornelis Tuinman, was ongeletterd. Zij liet de kastelein en metselaar, Klaas Selderbeek voor haar onderhandelen. Haar oude langhuisstolpje moest gedeeltelijk worden afgebroken. Alleen het voorhuis aan de Nes op de hoek van de Schoenmakersweg mocht blijven staan. Het staat er nog steeds, juist voor de overweg links. Voor de grond waar het stolpgedeelte op stond wist Selderbeek er voor haar en een veertiental erfgenamen, 495,35 uit te slepen; voor de H.S.M. een koopje. Staatslijn K trok een waar spoor door de eeuwenoude verkaveling. Boerderij afgebroken en herbouwd Zo goedkoop kwam de H.S.M. er bij Klaas Rezelman niet van af. Zijn kapitale stolpboerderij stond midden op het geplande tracé aan de Nes waar de overweg moest komen en moest daarom geheel worden afgebroken. Ruim voor de aanleg van de aarden baan had Klaas al overeenstemming bereikt over de vergoeding voor zijn stolp en zijn land. De opstal zou door hem zelf en te "zijner profijte" mogen worden afgebroken en vervoerd worden. Dat 4 De Kakelepost, februari 1999

Kakelepost - Schagen | 1999 | | pagina 6