Het bezwaarschrift van Cornelis Schuijt Wijders verklaart hij deposant, dat na verloop van enige tijd, zonder het juiste jaar te kunnen bepalen de boom naast de vleugel aan de noord oosthoek van de stenen brug staande door zijn zwaarte te veel nadeel aan de wal en beschoeiing toebren-gende door het Koggebestuur bij openbare veiling is verkocht geworden en door de deposant voor een somma van negen gulden is gekocht, dat vervolgens door het zelve Kogge bestuur voor de als toen verkochte boom een jonge boom in de plaats is gezet geworden en zulks met de nodige reparaties aan de wal welke door de oude boom en uitstrooiing der zelve zo wel als door het planten der nieuwe noodzakelijk was geworden. Wijders verklaart hij deposant de bomen voor of bij de herberg de Roos naast de vleugels van de stenen brug nooit nog nimmer te hebben doen snoeien maar dat zulks altoos door de dorpssnoeiers voor rekening van het Koggebestuur is verricht geworden zonder dat de betaling daar voor veel min het onderhoud der wal schoeiing en straat voor dat gedeelte ooit is gevergd geworden. Nog compareerde voor ons notaris en getuigen Dirk Kromhout, mede alhier te Schagen woonachtig, dewelke verklaarde ter rekwisitie als voren dat hij deposant sedert zeer vele jaren de bomen alhier te Schagen jaarlijks zo met assistentie van wijlen Jacobus Kruijsveld als anderen heeft gesnoeid en dat hij deposant het geld voor het snoeien der bomen nevens en bij de herberg de Roos aan de stenen brug altoos heeft ontvangen en afgehaald gedeeltelijk van de inwoners der herberg de Roos en anderdeels van de heren penningmeesters in der tijd fungerende en wel van gezegde heren penningmeesters op een afzonderlijke specificatie ten laste der Schagerkogge voor het snoeien van die bomen welke op de wal het naaste aan de vleugels van de stenen Koggebrug geplaatst zijn voor of bij de herberg de Roos zonder ooit van de inwoners of eigenaars der zelve herberg deswegens enige betaling te hebben ontvangen of gelast te zijn het zelve van hun aftevorderen. Wijders verklaart de laatste deposant nog zeer wel in zijn geheugen te hebben dat een der bomen staande bij de noordoost vleugel der stenen Koggebrug bij de Roos door het zelve bestuur bij openbare veiling is verkocht geworden en door ene andere geremplaceerd(=vervangen), zo en in dier voege als door de eerste deposant hier voor is verklaard geworden zonder mede het juiste jaar te kunnen bepalen. Verklaarden eindelijk de deposanten. Aldus gepasseerd ten comp. van mij notaris in presentie van Benedictus Josephus Bodenstaf en Pieter Bes beiden alhier te Schagen woonachtig als getuigen Getekend: A. Denijs, notaris. Cornelis Schuijt was erg blij met de verklaring van Jacob van Reijsingen en gebruikte hem voor zijn bezwaarschrift aan het Comité van Justitie. Zijn verhaal spitste zich toe op de volgende drie hoofdpunten: "Primo, door de hier nevens overlegde verklaring van Jacob van Rijsingen burger en inwoner dezer stede, voorheen kastelein in herberg de Roos, dewelke verklaarde dat hij gedurende zijn inwoning zo als huurder en eigenaar in gezegde herberg nooit enige kosten aan het gedeelte wal en straat in kwestie heeft gehad of geleden, maar dat zulks altoos voor rekening en van wegen het Koggebestuur is gedaan geworden en dat zelfs de boom aldaar staande door het zelve Koggebestuur is verkocht geworden en door ene andere jonge boom geremplaceerd(=vervangen) en voorts altoos voor Historische Vereniging Schagen e.o 19

Kakelepost - Schagen | 1999 | | pagina 21