en Burghorn enqueste hadden gedaan, waarbij hij was geinformeert dat door de administratie van de schout, secretaris en verpondinggaarder van Burghorn Jan van Stipriaan vele redenen tot klagten waren geresulteert." De commis fiscaal besluit om een onderzoek naar de boeken van Burghorn in te laten stellen door Albert de Smet, secretaris van Oude Niedorp, en Floris Swart, secretaris van Oterleek. Zij worden bovendien gemachtigd de achterstallige verponding en schot-gelden alsnog in te zamelen. Ondertussen laat commis fiscaal Van der Stralen vanaf 18 augustus 1786 tot driemaal toe een zogenaamde 'dagvaarding in persoon' uitgaan tegen Jan van Stipriaan. Deze moet - niet in zijn functie van schout - want daarover had het centraal gezag niets te zeggen (de schout was in dienst van de heer)! - maar als secretaris en schotgaarder van Burghorn - voor de commis fiscaal verschijnen om persoonlijk rekening en verantwoording af te leggen. Zoals te verwachten was verschijnt Van Stipriaan niet. Waarschijnlijk heeft hij het moment, waarop hij in afwachting van een eventuele berechting gevangen gezet zou worden, niet afgewacht en is hij met de noorderzon vertrokken. Hierover vinden we echter in geen enkel archiefstuk ook maar iets in concreto terug. Volgens de Registers van Appointmenten doen de onderzoekers De Smet en Swart op 3 september 1786 verslag van hun bevindingen over de door Van Stipriaan gevoerde administratie en stellen zij de door hen opgestelde eindafrekening aan de commis fiscaal ter hand. In de Registers worden geen bedragen genoemd, maar uit het vervolg van de gebeurtenissen is op te maken dat er een aanzienlijk bedrag wordt vermist. Teneinde iets van de vermiste gelden alsnog te ontvangen worden op grond van de door Gecommitteerde Raden van het Noorderkwartier aan commis fiscaal Van der Stralen opgedragen zogenaamde Geannexeerde Provisioneele Liquidatie de goederen van de voorvluchtige Van Stipriaan verbeurd verklaard. Om te voorkomen dat er met deze bezittingen, hangende het onderzoek, oneigenlijke dingen gebeuren en er kostbaarheden spoorloos verdwijnen, wordt Historische Vereniging Schagen e.o. 13 In Amsterdam woonde Van Stipriaan in de buurt van dit pleintje aan de Nes met de Hallen. De bank van lening was links en het logement rechts. Spilman c.a. 1750

Kakelepost - Schagen | 1999 | | pagina 15