schoolmeestersambt aan de Keins was opgedragen tegen een salaris van veertig gulden en een schouw turf. Ook zijn voorganger leefde nog en woonde te Beverwijk. Ook die werd ondervraagd (door de regering van Beverwijk n.I. op verzoek van de onze) en ook hij verklaarde onder ede aan de Keins benoemd te zijn door de vroedschap van Schagen op een salaris van veertig karolus guldens een schouw turf en vrij wonen. Voorts kon onze regering zich nog beroepen op een document van 1490 waarin vrouwe Josina van Schagen verklaarde dat zij de kosterij en scholasterij van Schagen en onderhorigheden voor een schimmel aan haar onderdanen had gegeven om er koster en schoolmeester aan te stellen en te ontslaan. Nu met dat document, alsmede de verklaringen van de beide schoolmeesters en nog enkele ander bescheiden, wendde de vroedschap zich tot de Hoge Raad." En hoe liep dat af? "Wel, de Hoge Raad liet een onderzoek instellen. Dat onderzoek viel niet uit, zoals de heer van Schagen het wel gewenst had. Onze regering werd in het gelijk gesteld en heer Johan tot schadevergoeding veroordeeld. Ook werd hem gelast, om zich voortaan niet meer met het benoemen van een schoolmeester aan de Keins te bemoeien. Nu, onder ons gezegd, deed het ons Schagers groot plezier dat de zaak zo is afgelopen want heer Johan begon in de laatste tijd verbazend eigenmachtig en heerszuchtig te worden...." "Maar hier zijn we er!" We nemen alzo afscheid van onze praatgrage metgezel, laten hem aan de put zijn devotie doen en wensen hem van harte beterschap. Na afloop van de bedevaart naar Maria van de Keins kwamen de jongelui bij elkaar in de herberg De Witte Roos bij de Witte Paal. Bronnen: - Schager Courant - Chr. Philippona in O.L.V. te Keins in BBH, jrg. 10, 1882 - Cornelis Bok, De Witte Paal of Jenne, uitg. J.C. van Kesteren, Amsterdam 1828 Noten: 1 S.J. van Heijstervelt schreef in 1903 enkele artikelen over de geschiedenis van Schagen welke werden geplaatst in de Schager Courant.. Wie deze auteur was is de redactie niet bekend. Vermoedelijk kwam hij uit Schagen en woonde in het begin van deze eeuw in Amsterdam. Bovenstaand artikel verscheen in januari 1903. 2 Volgens pastoor Chr. Philippona werd het beeld in 1510 gevonden. 3 Cornelis Bok meende dat het beeld afkomstig was van de voorsteven van het Portugese schip Ariadne dat voor het Vlie was verongelukt. 4 Joost van Borsselen, zie Philippona. 5 De kapel werd voor 1586 verwoest, zie kaderstukje. 6 Het huidige Rensgars 7 De herberg de Witte Roos zou volgens C. Bok gestaan hebben bij de Witte Paal en is later verplaatst naar de hoek van de huidige Gedempte gracht en de Laan. De nieuwe naam werd toen De Schager Roos of kortweg De Roos. 10 De Kakelepost, februari 1999

Kakelepost - Schagen | 1999 | | pagina 12