rentmeester dat voor en op Kerstmis werd dat voorschot door onze vroedschap terugbetaald met de rente er bij en ook had onze regering (=gemeentebestuur) sedert jaren de schoolmeester benoemd of ontslagen. Nu wilde het geval, dat meester Gerrit Jansz., die zij pas had aangesteld, volstrekt geen brave bleek te zijn. Ja, de man maakte het zelfs zo bont, dat onze vroedschap zich gedwongen zag, hem te ontslaan en de schoolmeesterswoning aan de Keins te laten ontruimen. Tot zijn plaatsvervanger benoemde zij meester Jan Heertges. Maar kijk, meester Heertges kon amper een beetje thuis geraakt zijn in de woning, toen op een mooie meidag van het vorig jaar, de rentmeester van de heer van Schagen, in gezelschap van onze schout, het huis binnenstapte. Deze heren zetten zonder veel complimenten al het huisraad buiten de deur en meester zelf werd verzocht zijn boedel te volgen. Toen spijkerde de rentmeester de deuren van 't huis vast, hechtte een kennisgeving aan de deurpost en ging met de schout weer naar Schagen terug. Daar stond meester nu, in een minimum van tijd omringd door al de buren. Natuurlijk waren aller ogen op het plakkaat gericht en meester zelf las het hun voor, zodra hij een weinig van de schrik bekomen was. De inhoud ervan kwam hier op neer, dat de heer van Schagen meesters voorganger, Gerrit Jansz., die door de vroedschap was ontslagen, in zijn betrekking handhaafde en een ieder nadrukkelijk verbood, het huis zonder zijn toestemming te betreden. Nu, meester Heertges had met zijn meubilair al heel gauw een toevlucht bij een der buren gevonden. Maar toen onze vroedschap hoorde wat er aan de Keins gebeurd was, was ze woedend. Meester Jan Heertges had zij benoemd en in weerwil van het barre optreden van Schagens heer besloot zij meester Jan Heertges in zijn betrekking te handhaven. Onmiddellijk begon zij nu haar rchten te doen gelden. De ontslagen schoolmeester Gerrit Jansz. daagde zij voor zich en deze verklaarde onder ede, dat hem door de vroedschap (en niet door de heer van Schagen) het De bedevaartgangers konden kiezen voor de oostelijke route over het Nespad en de La(t)schoterweg of de westelijke route via het Noord, en een deel van de West-Friese dijk. Historische Vereniging Schagen e.o. 9

Kakelepost - Schagen | 1999 | | pagina 11