WATERSCHAPSGESCHIEDENIS In deze cursus zal aan een aantal onderwerpen uit de rijke Noordltollandse waterscltapsgescliiedenis aandacht worden besteed. Ter introductie zal geprobeerd worden na te gaan wat een waterschap precies is en zullen de hoofdlijnen uit de ontwikkeling van deze instelling worden geschetst. Daarna komt de geschiedenis van enkele belangrijke waterschappen aan bod waaronder het al even genoemde Hoogheemraadschap van de Uitwaterende Sluizen. Ook zullen onderwerpen en mogelijkheden voor een eventueel eigen onderzoekje naar bijvoorbeeld de plaatselijke waterschappen worden aangereikt. HUIZENONDERZOEK In deze cursus gaan de deelnemers aan de hand van een voorbeeld, een straat of huizenblok in Koog aan de Zaan, in de praktijk aan het werk met enkele negentietide-eeuwse bronnen, waarin naast het huisadres gegevens voorkomen over de eigenaren, bewoners, beroep of bedrijf, huurwaarde en daarvan afgeleide belastingen. Het gebruik en de informatiewaarde van bronnen als het kadaster, het bevolkingsregister en de belastingarchieven staan daarbij centraal. Systematisch zullen alle percelen van de straat of het blok met elkaar vergeleken worden. Hoewel de cursus is toegespitst op een case-studv van een Zaanse straat, zullen de cursisten na afloop hun ervaringen ook kunnen toepassen op een straat of buurt naar eigen keuze. De cursus is zowel bedoeld voor mensen die de geschiedenis van één huis (bijvoorbeeld hun eigen huis. of het huis van de voorouders) willen uitzoeken, als voor diegenen die een dorpsreconstructie willen gaan maken als eerste stap op weg naar een dorpsgeschiedenis. NOTARIËLE ARCHIEVEN Archieven van notarissen bevatten een schat aan gegevens voor historisch onderzoek. Naast de bekende huwelijkse voorwaarden en testamenten kan een onderzoeker veel informatie vinden in attestaties, seheepsverklaringen en boedelinventarissen. In de cursus komen deze verschillende soorten akten aan de orde en zal worden ingegaan op de onderzoeks mogelijkheden. Tevens zal aandacht worden besteed aan de index op het notarieel archief waar men op het Rijksarchief al geruime tijd aan werkt. VERLEDEN IN BEELD In deze cursus zal worden ingegaan op het historisch- topografisch materiaal. Enerzijds zal uitleg worden gegeven over het gebruik als bron voor historisch onderzoek, anderzijds zal de ontwikkeling van de prentkunst en de opkomst van de cartografie worden behandeld. De veranderingen die door de eeuwen heen hebben plaatsgevonden, hebben consequenties voor het gebruik van het materiaal als historische bron. I let materiaal van de Provinciale Atlas staat in de cursus centraal. KADASTER- EIGENDOM EN GEBRUIK VAN ONROEREND GOED Tot nu toe waren de mogelijkheden voor kadasteronderzoek in het Rijksarchief beperkt. Maar daarin komt verandering! Het Rijksarchief krijgt binnenkort veel materiaal van de Dienst voor het Kadaster overgedragen. Dat betekent dat deze registers, die daarvoor alleen bij het Kadaster zelf waren te raadplegen, nu op de studiezaal van het Rijksarchief beschikbaar komen. De onderzoekmogelijkheden worden daardoor veel groter. In deze cursus wordt op zeer praktische wijze geoefend met het gebruik van kadastrale stukken. Deze cursus is voor verschillende soorten onderzoekers van belang: wie onderzoek doet naar de geschiedenis van een familie of van een dorp of streek heeft vroeg of laat dergelijk materiaal nodig. GENEALOGIE Door Agnes Dunselman worden dit seizoen twee cursussen genealogie verzorgd. Deze beide cursussen stamboomonderzoek worden in I laarlcm gegeven, respectievelijk op vrijdag- en op zaterdagmorgen In deze genealogiecursus worden behandeld de burgerlijke stand, militieregisters. memories van successie, het handelsregister, de nieuw rechterlijke archieven, tevens de huizen van bewaring, de republikeinse kalender, de DTB-registers. oud rechterlijke archieven, weeskamerarchieven en oud- notariële archieven. Voorts komt het gebruik van de familie-achternaam aan de orde evenals het familiewapen en de beroepen. In iedere les is er een korte leesoefening. Ook wordt een bezoek gebracht aan de indicering op het notariële archief, aan de bibliotheek en aan de restauratieafdeling van het Rijksarchief PALEOGRAFIE Oudere geschriften zijn moeilijk leesbaar doordat het handschrift in de loop van de eeuwen nogal is veranderd. Het leren lezen van oud-schnfl. paleografie, is een noodzaak voor eenieder die zich in ouder bronnenmateriaal wil verdiepen. Verschillende archiefdiensten in Noord-Holland bieden cursussen oud schrift aan. Informatie en aanmelding bij de betreffende archiefdienst.

Kakelepost - Schagen | 1998 | | pagina 5