Verenigingsnieuws CURSUSPROGRAMMA 1998-1999 Archiefaanvullingen - Zoals u in de krant hebt kunnen lezen heeft de vereniging, bij gelegenheid van Monumentendag 1998, ingebonden exemplaren van het Schager Nieuwsblad gekregen. Dit geschenk kwam van de heer Martien Mol eigenaar van de gelijknamige handel in oude bouwmaterialen. Het betreft hier het laatste kwartaal van 1937. - Op 12 sept. j.l. vierde de St. Aloysiusschool het 75-jarig bestaan. Van de feestcommissie ontving het bestuur een exemplaar van de feestbundel. Een prachtige uitgave met interessante artikelen en een groot aantal klassefoto's. De Stichting Regionale Geschiedbeoefening Noord- Holland biedt ook dit winterseizoen weer een aantal aantrekkelijke cursussen aan. Een volledig overzicht met de spelregels en inschrijfformulieren kunt u aanvragen bij bovengenoemde stichting. Het adres is: Stichting Regionale Geschiedbeoefening Noord- Holland Postbus 5212 2000 GE Haarlem tel./fax 023-5318436 Ukunt een keuze maken uit een of meer van de volgende cursussen: LANDBOUW- EN BOERDERIJGESCHIEDENIS De cursus valt uiteen in twee onderdelen. In een serie van vier bijeenkomsten wordt u wegwijs gemaakt in de voomaaniste literatuur en archiefbronnen voor de landbouwgeschiedenis van Noord-Holland met de nadruk op West-Friesland. U krijgt inzicht in de goede en slechte tijden voor de landbouw en de structurele veranderingen die in de loop der tijd plaatsvonden. Duidelijk wordt gemaakt welke informatie te vinden is in landbouwverslagen en -enquetes, in de kadasteradministratie, in veetellingen, stamboeken en archieven van landbouworganisaties. Tevens komt aan de orde waar u dergelijke archietbronnen kunt vinden: in de gemeente- en streekarchieven of in het rijksarchief Het accent van dit deel van de cursus ligt op de veehouderij in de negentiende en de eerste helft van de twintigste eeuw. Als vervolg hierop wordt een cursus van drie bijeenkomsten gegeven over het uitzoeken van de geschiedenis van een boerderij. U leert daarin omgaan met de boekhouding van het kadaster, het bevolkingsregister, bouw- en hinderwetvergunningen, belastingen en boedelinventarissen. BESTUUR EN RECHTSPRAAK De cursus Geschiedenis van bestuur en rechtspraak biedt op toegankelijke wijze in vijf lessen een overzicht van de geschiedenis van de bestuurlijke en rechterlijke instellingen in Noord-Holland en hun ontwikkeling in de afgelopen eeuwen. Zowel de steden als het platteland komen aan bod. Na een inleiding over de periode tot 1572 ligt het accent op de zeventiende, achttiende en negentiende eeuw. Achtereenvolgens passeren de ontwikkelingen tijdens de Republiek, de Franse tijd en het Koninkrijk de revue. Voor de cursus is geen speciale voorkennis nodig. ASPECTEN VAN STEDELIJK LEVEN: 'KERK, SCHOOL EN SCHAAL' In de cursus 'Kerk, school en schaal' worden bronnen voor de geschiedenis van het kerkelijk leven, het onderwijs en de armenzorg in een Hollandse stad belicht. De cursus omvat drie lessen, waarin telkens aandacht wordt besteed aan de bronnen en onderzoeksmogelijkheden in het stedelijk archief. Hoewel het stedelijk archief van Haarlem als uitgangspunt wordt genomen, is de cursus ook interessant voor onderzoekers naar andere steden. In de eerste les staat de kerk centraal. Ingegaan wordt onder meer op Middel-eeuwse memorieboeken, kerkelijke tucht onder lidmaten van de Nederlands Hervormde Kerk in de zeventiende eeuw, en op de lutheranen en gereformeerden. De tweede les behandelt het onderwijs door de eeuwen heen. De Latijnse school vanaf de Middeleeuwen tot de negentiende eeuw. onderwijstoezicht in de negentiende eeuw en leerlingengegevens in de twintigste eeuw komen aan de orde. De derde les gaat in op de ontwikkeling van de armenzorg van de zestiende tot de twintigste eeuw en de daarmee gepaard gaande overgang van kerkelijke naar overheidsbemoeienis. Ook zal aandacht worden besteed aan de wijze waarop de bedeling werd uitgevoerd. ARCHIEFBEHEERVOOR CULTUURHISTORISCHE VERENIGINGEN Heeft u problemen met het op orde krijgen van uw archief? Overweegt u uw verenigingsarchief naar een gemeente- of streekarchief over te brengen, maar heeft u geen idee wat daar bij komt kijken? Mogelijk is de cursus archiefbeheer iets voor u. Bij deze cursus is het de bedoeling dat er, na enige theoretische onderbouwing, vooral praktisch gericht gewerkt gaat worden. Wat is een archief? Hoe maak je het toegankelijk? Welke materialen gebruik je daarbij? Wat bewaar je en wat kan worden vernietigd? De cursus richt zich met name op secretarissen, en eventuele andere bestuursleden die zich met archiefbeheer bezighouden, van cultuurhistorische organisaties. 2

Kakelepost - Schagen | 1998 | | pagina 4