De Schager winkelweken. De Schager middenstand was zeer actief. De Schager "Handeldrijvende en Industrieele Middenstands Vereniging" en de vereniging "Algemeen Belang" organiseerden jaarlijks een winkelweek die kopers uit de hele omgeving aantrok. In 1925 werd met medewerking van bovengenoemde organisaties een boekje uitgegeven. Het werd geschreven door U.G. Dorhout en droeg de titel "Schagen en Omgeving met den Langendijk". Op pagina 24 van dit werkje lezen we: "Maar niet in het minst worden de Schager belangen bevorderd door het organiseeren van een jaarlijksche winkelweek. Het moge hier nauwelijks geacht worden de plaats ervoor te zijn, toch willen wij er even op wijzen, hoe ook ten opzichte van het idee Winkelweek "de geschiedenis zich herhaalt", immers, de "kerkmis" uit de middeleeuwen, zijnde een soort waren-uitstalling, waaraan men allerlei soort feestelijkheden verbond om publiek op de been te brengen, werd later tot de kermis van draaimolens, spellen en kramen, waarbij het idee bevordering van plaatselijke handel ten eenenmale op den achtergrond geraakte. Paraplu-optocht in 1930. Door velerlei oorzaken echter, voornamelijk doordat het uitgaan en op reis gaan van den buitenman door de vele verkeersmiddelen zoo gemakkelijk is gemaakt en bevorderd, verliest de latere vorm van kermis meer en meer de belangstelling van het publiek. In de plaats daarvan zien we in deze jaren komen de winkelweek, geheel erop berekend om het publiek te toonen "wat er te koop is", welbeschouwd dus onder een anderen naam en eenigszins in andere vormen, doch precies met hetzelfde doel dat bij de "kerkmis" of "kerkmesse" van vroeger voorzat. 13

Kakelepost - Schagen | 1998 | | pagina 15