Zijn vrouw Christina van Ooijen liet hierover geen gras groeien en ging met haar vroegere vriendin Antje Konke naar burgemeester Hendrik Hoflaan. Deze raadde hen aan naar advocaat Poppelman in Alkmaar te gaan. Ook Hoflaan had hen opgezet tegen de schout en hen gewaarschuwd: Van Stipriaan was een machtig man die hen uit de zeven provinciën (het toenmalige Nederland) kon verbannen. Jacob van Rijsingen hield zijn belofte en reed hen - De Weever met zijn vrouw en Antje Konke met haar man Gerrit Siewertsz Nobel - met zijn wagen naar Alkmaar waar zij te woord werden gestaan door advocaat Poppelman en de procureur Van der Burg. Vooral Van Rijsingen was van leer getrokken tegen de schout Van Stipriaan. Toen Poppelman voorzichtig opperde dat zij geen geld hadden, doelde op te maken kosten, voerde Jacob van Rijsingen direct aan dat hij zich daar geen zorgen over hoefde te maken, want ze waren door de burgemeesters gestuurd. Diezelfde avond nog brachten zij verslag uit aan burgemeester Hoflaan. In Schagen was bij dit soort ernstige klachten, naast twee schepenen, ook de secretaris van de vroedschap Diederik Barsingerhorn aanwezig. In het raadhuis van Barsingerhorn waren alleen twee schepenen aanwezig en ondertekent schepen Jan Oijevaar voor de op schrift stelling. Een paar dagen later kwam advocaat Poppelman naar Schagen waar hij ten huize van burgemeester Hoflaan De Weever maande om met zijn verhaal naar Den Haag te gaan naar de advocaat-fiscaal. De Weever kon geld voor de reis komen halen bij de burgemeester. De laatste drong er erg op aan dat hij zou gaan en hitste hem op tegen Van Stipriaan. De volgende dag kwam de tweede burgemeester Cornelis Schoor bij hen langs. Hij spoorde hen aan zo snel mogelijk naar Den Haag te gaan. Het reisgeld lag klaar en als ze niet gingen zou de schout hen zeker verbannen. De Weever en zijn vrouw werden door deze ophitsingen zo bang voor de op handen zijnde vervolging door de schout, dat zij diezelfde middag nog naar burgemeester Hoflaan gingen. Ze kregen dertig gulden mee met de aansporing om 'ten vuijlaardigst teegens den schout Stipriaan te verklaaren 7

Kakelepost - Schagen | 1998 | | pagina 9