6 Het vervolg Met de ondertekening van de hierboven weergegeven verklaring is het verhaal echter nog niet af. Er bestaat nog een tweede akte over deze zelfde kwestie. Op 4 juli 1780, dus bijna twee jaar na de eerste verklaring verschijnen Jan de Weever en Christina van Ooijen voor schout en schepenen van Barsingerhorn, Haringhuizen en Colhorn. Zij wonen nog steeds te Schagen, maar geven er kennelijk de voorkeur aan hun verklaring af te leggen buiten die plaats. Onder ede verklaren zij 'dat zij in de maanden Aug. en Septemb. Van den jare 1778hebben gedaan aanklagte en dat zij comparanten immediatelijk daar van hebben gehad een daadelijk berouw te meer vermits den selven Jan van Stipriaan haar comparanten nimmer had beledigt maar in teegendeel aan hun alle goed en vriendschap hadde toegebracht en zij comparanten enkelijk en alleen door de vuijle ophitsing en aansetting van de sterkste vijanden van denselven bailliuw Van Stipriaan tot de voorsz. aanklagte waren gebracht. Uit het vervolg van de verklaring wordt duidelijk, waarom Jan de Weever en zijn vrouw hun verklaring niet voor de schepenen van Schagen wilden afleggen. Enkele Schager notabelen blijken partij te zijn in de kwestie. In augustus 1778 had De Weever een gesprek met Jacob van Rijsingen, de kastelein van De Roos, die hem waarschuwde. Antje Konke was kort daarvoor door de schout gegeseld en datzelfde zou vandaag of morgen ook De Weever's vrouw overkomen. Dat moest hij er niet bij laten zitten, maar verweer kostte geld - en dat had De Weever niet. Van Rijsingen wilde hem overal voor niets heen rijden, desnoods naar Den Haag. En De Weever moest naar burgemeester Hoflaan gaan om de schout een slag voor te zijn, want de schout kon hem, als schurk en schelm, tot buiten de landsgrenzen verbannen. Uit de ondertekening van de eerste verklaring tegen schout Jan van Stipriaan blijkt dat ven het viertal alleen Gerrit Sieuwertsz. Nobel kan schrijven. De anderen ondertekenen met een kruisje.

Kakelepost - Schagen | 1998 | | pagina 8