"Stalking" in de Gouden Eeuw R.J.M. van de Pol Het uit het Engels afkomstige woord stalking dat in de oorspronkelijke taal de betekenis heeft van besluipen wordt in het moderne spraakgebruik meer en meer gebruikt voor het hinderlijk volgen van mensen. Het woord is nieuw maar het gedrag is van alle tijden. In de zeventiende eeuw was het een Schagense die zich zeer hinderlijk gedroeg. Jannetje wordt vermaand Op 22 juli 1657 maken we voor het eerst kennis met Jannetje de Stijfster. Haar gedrag vormt het belangrijkste gespreksonderwerp tijdens de kerkenraadvergadering van die dag. In de notulen staat over haar geschreven: "...Jannetje de Stijfster, lidmaat dezer gemeynte, alzoo haar zeer onhebbelik draagt, met zeker jongman nateloopen en aantevatten, ook met gewelt hem in huys te soecken, ende tweemaal aan des Heeren tafel haar tegens Kerckraads dank heeft aangedrongen, staat ernstelik te vermaanen tot sedigheyt en gehoorsaamheyt aen den E. Kerckeraad. Ende indien gheen beterschap toont, te bedreygen, dat men haar met kracht zal afhouden Een niet met name genoemde jongeman wordt door haar hinderlijk gevolgd en zelfs tot in huis lastig gevallen. Zelfs tijdens de plechtige viering van het Avondmaal laat zij hem niet met rust en verstoort zij met haar gedrag de bijeenkomst. Waarom zij zich zo vervelend gedraagt staat nergens in de stukken. Het is echter niet ondenkbaar dat zij een intieme relatie met de betreffende jongeman heeft gehad en dat deze relatie door hem is verbroken. Misschien heeft hij wel beloofd met haar te trouwen? Een feit is, dat zij in 1677 nog alleen woonde en dus vermoedelijk nooit getrouwd is. Door de kerkenraad wordt besloten dat dominee Casparus Wallendal samen met de ouderlingen Meyart Janse en Adriaan Frederikse met haar gaan praten. Een week later doen "de voorschreeven broeders verhaal van hun wedervaren"Zij melden dat Jannetje heeft beloofd de Avondmaalsviering niet meer te verstoren, maar niet uitsloot dat zij de betreffende jongeman zou blijven aanspreken op d'oude saecE\ Zij bleef dus vervelend doen en de notulen vermelden dat zij: ...wederom vandaag aan zijne E. deure geklopt had en ingedrongen was... Dit was gezien door dominee Ludovicus Hondius die zich ernstige zorgen maakte en verzocht de zaak onder de aandacht te houden. Jannetje blijft weerspannig en wordt geschorst Eind augustus 1657 dreigt Jannetje de eerstvolgende Avondmaalsviering te verstoren. Dit wil men echter met alle geweld voorkomen en de kerkenraad ontbiedt haar zwager van het Slijk (uit de Wieringerwaard). Zij vragen hem om Jannetje te overreden haar dreigementen niet uit te voeren. Hij doet dit door Jannetje mee te nemen en gedurende het Avondmaal vast te houden. Of zij vrijwillig of onder dwang is mee gegaan weten we niet. Na deze gebeurtenis blijft het enkele jaren stil rond Jannetje. Eind 1660 blijkt dat zij door de kerkenraad is geschorst. Men doet nog enige vergeefse pogingen om haar tot beterschap te bewegen maar het lijkt er op dat zij voor goed verloren is gegaan voor de kerk. In de ledenlijsten van 1672 en 1680 komt haar naam niet meer voor. 19

Kakelepost - Schagen | 1998 | | pagina 21