Bidprentjes Hein Röling Genealogen die een katholieke of oud-katholieke familie napluizen hebben een extra hulpmiddel bij hun zoekwerk. Het is een interessant hulpmiddel dat het verdient om eens nader bekeken te worden, ook vanuit sociologische en kunsthistorische hoek. De benaming bidprentje is te beperkt. We moeten eigenlijk spreken van gedachtenis- of devotieprentje. Ook bij gelegenheid van doopsel, vormsel, priesterwijdingjubilea, le Heilige Communie en dergelijke werden en worden ze uitgegeven. Aanvankelijk was het gebruik alleen bekend bij de maatschappelijke bovenlaag en met name bij de priesters. Dat was de groepering die ze kon lezen en kon betalen. Langzaam is het gebruik uitgebreid, maar pas in de veertiger jaren van deze eeuw was het algemeen gebruik geworden. De oudste prentjes zijn met de hand geschreven op perkament en dateren uit de periode 1650-1700. Ook de beeldzijde van deze prentjes - met buitengewoon fraai gegraveerde oudtestamentische afbeeldingen - is met de hand ingekleurd. De zuivere bidprentjes (eertijds sanctjes of doodsprentjes genoemd) werden bij overlijden uitgegeven. Ze waren voorzien van afbeeldingen uit het oude en nieuwe testament, vaak met betrekking tot de dood, aanvankelijk gedrukt in Amsterdam, later vooral van Franse origine. In de 19e eeuw zijn het zogenaamde kerkhofsymbolen die vaak voorkomen (zandloper, zeis, doodshoofd, afgebroken zuil, geknakte bloem). Rond de eeuwwisseling komen de religieuze kunstafbeeldingen in zwang. 16

Kakelepost - Schagen | 1998 | | pagina 18