De vis als aandenken in de kerk Vermoedelijk was het deze vis, die na geprepareerd te zijn, in de kerk werd opgehangen uit dankbaarheid aan God die zulke bijzondere vissen had geschapen om de mensen tot voedsel te dienen. Dat er een kabeljauw in de kerk hing weten we uit de legger van de graven die aan het begin van de achttiende eeuw werd gemaakt. Omstreeks het jaar 1710 kreeg de secretaris van Schagen de opdracht om een nieuw overzicht te maken van de graven in de kerk. In deze z.g. "Legger van de begraafplaatsen in de kercke van Scagen" werd aangetekend aan wie de graven in de kerk toebehoorden. Deze graven werden namelijk verkocht aan de burgers die daar een flink bedrag voor over hadden. De rechten op het eigen graf bleven in de familie en werden doorvererfd aan de nabestaanden. De boekhouding van de graven was in handen van de secretaris. Deze hield dus bij wie recht op het desbetreffende graf had, maar niet wie er begraven was. Dat werd bijgehouden in begraafboeken, die helaas verloren zijn gegaan. De nieuwe legger werd gemaakt aan de hand van een oude legger uit 1649. Hoewel de meeste graven standaard afmetingen hadden, en de kerkvloer overzichtelijk ingedeeld was bleven nadere aanduidingen voor de juiste plaats van de graven noodzakelijk. Hierdoor weten we iets meer over de inrichting van de kerk, waar de preekstoel stond, de trappen waren en ongeveer waar het scheepje en de kabeljauw hingen. Bijzondere voorwerpen in de kerk Hoewel de protestantse kerken sober ingericht waren, was het niet ongebruikelijk om het interieur te voorzien van tekenen van herinnering en dankbaarheid. Zo was het een oude traditie om vaandels en andere, op de vijand buitgemaakte voorwerpen, na afloop van de slag in de kerk op te hangen als teken van dankbaarheid voor Gods bijstand - die wellicht tevoren in diezelfde kerk was afgesmeekt - en ter herinnering voor komende geslachten. Het waren niet uitsluitend bovenstaande oorlogsherinneringen die een plaatje vonden in de kerk maar ook bijzonder voorwerpen uit verre landen werden in de kerk geplaatst. Zo hing in een enkele kerk een Eskimo-kano of een walviskaak. De herkomst van deze voorwerpen is niet bekend. Het is mogelijk dat zo'n kano is aangespoeld en als curiosum aan de kerk geschonken. Denkbaar is ook, dat iemand het voorwerp heeft meegebracht van een bijzonder reis. In Vlaanderen; in Frankrijk en in Spanje zijn gevallen bekend van een in de kerk ten toon gehangen opgezette krokodil. Een vergelijkbaar voorbeeld dus! Het zal niet de bedoeling van de reiziger of de zeeman zijn geweest van de kerk een rariteitenkabinet te maken, eerder wilde hij zijn dankbaarheid uiten voor zijn behouden thuiskomst. De kabeljauw zal dus in de kerk zijn opgehangen uit dankbaarheid voor dit geschenk uit zee. Hoelang de kabeljauw in de kerk aanwezig was is niet bekend. In latere stukken wordt hij niet meer genoemd. Vemoedelijk is hij vergaan en aangevreten door insecten. De koster zal hem op een dag wel weggegooid hebben. Het scheepje Een scheepje in de kerk kan een voorwerp zijn dat daar werd opgehangen door een schipper of een visser, uit dankbaarheid voor een voorspoedige reis of voor zegen in zaken, maar dit hoeft niet. Naar de betekenis van de plaatsing van scheepsmodellen in kerken is onderzoek gedaan. Het betreft een bij vele zeevarende naties gesignaleerd gebruik, dat in ons land ook al voor de 10

Kakelepost - Schagen | 1998 | | pagina 12