Er hing een kabeljauw in de Grote kerk aan de Markt! R.J.M. van de Pol In de bekende Kroniek van Schagen lezen we op pagina 41 1675. Den 12. Maart, wierde tot Schagen in 't Vis huis verkogt van de Visjager, genaamd de Swarte Swalef een Cabbeljauw, wegende 56 pond, voor de zomma van 5 gulden 12 stuivers: de Koopers waren 1. Lynhouwer, 2. d' Rector, 3. Gousbergen, 4. Willem Koekebakker. De zak Tarw gelde in de es tyd 3 gulden 15 stuivers. De kopers van de vis Wie waren de kopers van de vis? Ongetwijfeld behoorden ze tot de kleine groep welgestelde Schagenaars die dure vis konden eten. Elke Schagenaar wist wie de rector was en Lynhouwer en Gousbergen waren unieke en bekende namen zodat een nadere aanduiding overbodig was. Omdat er echter meerdere koekenbakkers in Schagen waren, werd van deze koekenbakker de voornaam vermeld. 1Lynhouwer Arien Cornelisz. Lijnhouwer woonde in de buurtschap Tjallewal. Hij was lidmaat van de hervormde kerk. In de kerkenraadvergadering van 9 juni 1662 besluiten de ouderlingen en diakenen hem uit te sluiten van het Avondmaal vanwege het: 'sich verlopen hebbende in publique dronckenschap Op 20 augustus is 'Lynhouwer wederom toegelaten tot de tafel des Heeren Op 26 februari 1668 trouwde Arien - of Aeriaan zoals hij ook wel genoemd werd - met Trijn Cornelis. Het huwelijk werd vermoedelijk voltrokken in de Zijpe de geboorteplaats van de bruid. Op 6.4.1670 werd een zoon Cornelis gedoopt in de hervormde kerk in Schagen. 2. d' Rector Welke functionaris dit is, is niet duidelijk. Mogelijk de rector van het weeshuis. 3Gousbergen Waarschijnlijk is dit Rodrigo Goutsbergen. Rodrigo stamde uit een zeer welgestelde katholieke Texelse familie. Hij deed zaken en had bindingen met Spanje. Hij was getrouwd met Maartje Jansdr. Halfzwaag - of Halfswaegh - een dochter uit een gegoede katholieke familie in Schagen. Zij woonden aan de Lagezijde van de Loet. 4. Willem Koekebakker Willem Pietersz. Koeckebacker werd, samen met zijn echtgenote Trijntje Lamberts, op 8 maart 1676 ingeschreven in het lidmatenregister van de hervormde kerk. Willem was afkomstig uit Hoorn en Trijntje uit Alkmaar. Zij gingen woonden in een huis aan de Lagezijde waar drie kinderen werden geboren. Pieter, gedoopt op 27.9.1676, Lambert op 3.6.1678 en Jan op 28.2.1680. 9

Kakelepost - Schagen | 1998 | | pagina 11