8 Zij moesten nog een tweede keer naar Den Haag, maar de zaak pakte uiteindelijk niet uit zoals de burgemeesters hadden gehoopt. De heren burgemeesters trokken, aldus de verklaring, de handen van de zaak af en bemoeiden zich niet meer met De Weever en zijn echtgenote. Tegen alle beloften in moesten zij aan Van Rijsingen wel vijf gulden betalen voor de rit met zijn wagen naar Alkmaar. De Weever en zijn vrouw voelden zich in de steek gelaten en kregen er spijt van dat zij zich zo hadden laten ophitsen tegen baljuw Van Stipriaan. Zij hadden de schout via anderen enkele keren laten weten hoe zij nu dachten. Eindelijk konden zij nu opgelucht adem halen. In de afgelopen maand juni logeerden Casimir Wairry en zijn vrouw Judith Magito bij hen vanwege de kermis. Casimir Wairry was een goede bekende van de schout en zij hadden hem bijna gesmeekt om voor hen bij de schout een goed woordje te doen en hem ertoe te bewegen dat hij hen zou vergeven. Wairry's gesprek met de schout had resultaat. Op woensdag 28 juni 1780 was Van Stipriaan 's avonds bij hen thuis gekomen en hadden zij alles verteld en uitgepraat. Tenslotte De kastelein van logement 'De Schager Roos', Jacob van Rijsingen, was een Uit deze twee verklaringen wordt duidelijk dat schout en baljuw Jan van felle tegenstander van schout Jan van Stipriaan een nogal wantrouwend en hardvochtig mens was. Hij zag er niet Stipriaan. tegen op om bekentenissen desnoods met geweld af te dwingen, zo blijkt uit de De Schager Roos stond op de hoek van de Begijnenlaan en de Hogezijde eerste verklaring Het oude gebouw is c a. 1901 Des te opvallender .s het dat gewone burgers het toch aandurven om vervangen do°r het pand dezefoto belastende verklaringen tegen deze man af te leggen. Uit de tweede akte blijkt bovendien dat er rond 1780 een hetze tegen Van Stipriaan aan de gang was. Niet alleen kastelein Van Rijsingen, maar ook de beide burgemeester Hendrik Hoflaan en Cornelis Schoor wilden het liefst zo snel mogelijk van de schout af en lieten daartoe geen middel onbenut. Waarom is en blijft onbekend. De rol van de Alkmaarse advocaat Poppelman en de advocaat-fiscaal te Den Haag is niet geheel duidelijk. Poppelman komt in meer stukken betreffende Schagen voor en wordt ook regelmatig voor advies geraadpleegd. De advocaat fiscaal kon ingrijpen zodra het landsbelang in het geding kwam. Of en hoe dat hier aan de orde was kunnen we niet nagaan, omdat we niet weten waarom de beide burgemeesters zo fel tegen van Stipriaan waren en wat er in Den Haag gezegd is. Noot: In de eerste verklaring is sprake van ene Antje Rebecca Alberts. In de tweede verklaring wordt ene Antje Konke. Beide namen staan voor dezelfde vrouw, getrouwd met Gerrit Sieuwertsz. Nobel. Bron: Heerlijkheidsarchief- RANH Haarlem, inv. 133, nr. 141

Kakelepost - Schagen | 1998 | | pagina 10