Bij de klassefoto op pagina 5. Van de ouders heb ik geen foto kunnen vinden en van beide meisjes is mij slechts een foto bekend, namelijk een klassefoto van het schooljaar 1932/1933. De foto is gemaakt op de Openbare Lagers School destijds nog gevestigd aan de Loet. Een zuster van Salomon, mevrouw Coppens-de Vries zou volgens een onbevestigd verhaal de oorlog overleefd hebben en nu nog in leven zijn. Ik heb haar echter nog niet op kunnen sporen. Zij zou gedurende de oorlog gewerkt hebben in een ziekenhuis in Hoorn en, omdat zij er niet joods uitzag, de oorlog hebben overleefd. Zo zorgde een totalitair regime ervoor dat een hele familie onschuldige mensen voorgoed verdween allen omdat zij joods waren. Laten we rond de herdenking in mei aan deze mensen denken en er lering uit trekken dat deze vreselijke dingen, ook in Schagen nooit meer mogen gebeuren!!! Ze kregen twee dochters die beiden in Schagen werden geboren. Betsy op 15 februari 1919 en Bertha op 7 januari 1922. Tot 1942 woonde de familie te Schagen in de Magnusstraat op nr. C131. Vandaar moesten zij verhuizen naar Amsterdam waar zij woonden op het adres Roerstraat 31 Salomon de Vries en Hendrika Herschel zijn op 9 april 1943 omgekomen in het vernietigingskamp Sobibor en hun beide dochters op 5 februari 1943 te Auschwitz. Uit gegevens van het kamp Westerbork is bekend dat Salomon en zijn vrouw met het transport van 6 april 1943 uit kamp Westerbork zijn gedeporteerd naar Sobibor. Op de lijst staan zij vermeld als strafgevangenen. Waarom is niet bekend. Van de dochters is nog bekend dat zij als leerling verpleegster gewerkt hebben in de bekende joodse verpleeginrichting Het Apeldoornse Bosch. Bertha trad daar in dienst op 1 juli 1941 en Betsy op 17 december van dat jaar. Deze unieke foto is gemaakt op de Openbare Lagere School, toen nog gevestigd aan de Loet te Schagen. We zien hier de leerlingen van de zesde klas van het schooljaar 1932/1933. Dit is de enige tot nu toe bekende foto waarop Betsy en Bertha, de beide dochters van Salomon de Vries, zijn afgebeeld. Vooraan op de foto de oudste, Betsy, en achteraan, met bril, Bertha. Verder o.a.: juffrouw Visser, Jelle Faber (links vooraan), de Jong, Piet Hofland, Chris Neefkes, Ab van Weelde (uit de Molenstraat), G. Marees (heeft de foto beschikbaar gesteld), Kees Zijdewind, Klaas Burgman, Piet Schoorl, Kees? Moeyes, Piet Zeeman (naast de juffrouw), Kees Kruit (bloemenzaak)Jan van Dok, Koster (met wild haar), Cor de Boer, Timmerman (dochter van Piet van de bank) en mevr. Cramer. De galanteriewinkel van De Vries was gevestigd in de Molenstraat. 4

Kakelepost - Schagen | 1998 | | pagina 6