Joods leed in Schagen en omgeving in de jaren 1940-1945 Niek-Jan Grooff Op allerlei plaatsen verscheen dit bord met zijn grievende text. De februaristaking in 1941 was voor de joden in Nederland het begin van hun vervolging. Spoedig kregen ze allerlei beperkingen opgelegd. Hoogleraren en ambtenaren werden ontslagen vanwege hun afkomst, joodse mensen mochten geen gebruik meer maken van het openbaar vervoer en op verschillende plaatsen zoals in parken en bij bioscopen verschenen de beruchte bordjes met de grievende tekst "Voor joden verboden". Joodse kinderen mochten niet meer naar scholen waar niet joodse kinderen ook heen gingen. Sportwedstrijden en zwembaden waren voor hen niet meer toegankelijk. Niet lang daarna werden joodse mensen verplicht om op hun kleding een gele ster te naaien met in Nederland het woord "Jood" erin, in hun persoonsbewijs werd een zwarte J gestempeld. De bepalingen werden echter nog strenger. Uiteindelijk mochten de joden alleen nog maar in Amsterdam in bepaalde buurten wonen, de z.g. getto's die afgesloten werden van de rest van de stad. Hun vrijheid werd tot een minimum beperkt. Nog later begonnen de razzia's en werden joodse mensen opgepakt. oor Joden verboden og ■mxmmrn OiUÉCtEUR VAN K FEITSMA Via Westerbork in Drente werden zij naar de vernietigingskampen in Duitsland en Polen gestuurd. Sommigen konden hun leven nog rekken door arbeid in de kampen te verrichten, doch meestal was dit uitstel van executie. Er waren ook joden die onderdoken, doch dit was een minderheid. De familie De Vries Meer dan 100.000 joodse mensen uit Nederland kwamen om in de vernietigingskampen. Onder hen ook Schagenaars. Heel bekend was de familie De Vries die een winkel had in de Molenstraat. Ik heb getracht het leven van deze mensen aan de hand van beschikbare documenten e.d. na te trekken. De zoektocht was echter moeilijk en er bleven vragen open staan. Wellicht dat lezers ooit nog eens met antwoorden komen op deze vragen. Het verhaal begint met vader Salomon de Vries, geboren op 28 juli 1889 te Amsterdam. Hij was van beroep wolhandelaar en had tevens een galanteriewinkel in de Molenstraat te Schagen, thans nr. 15. Hij trouwde met Hendrika Herschel die was geboren op 4 april 1891 te Genemuiden. 3

Kakelepost - Schagen | 1998 | | pagina 5