Nieuws Nieuwe gids voor historisch onderzoek in Noord-Holland Vau het Regionaal Museum 1940-1945 2 Zojuist is de tweede, bijgewerkte druk van de Gids voor historisch onderzoek in Noord-Holland verschenen. Bij de eerste druk (1994) schreven recensenten lovend over het boek: "het is onmisbaar voor eenieder die zich met Noord-Hollandse geschiedenis bezighoudt". De eerste oplage raakte dan ook snel uitverkocht. Nu is het boek weer volop verkrijgbaar. De tekst en de bijlagen zijn geactualiseerd. Deze gids bevat twee onderdelen. Het eeste deel is een handleiding voor het verrichten van historisch onderzoek. In verschillende hoofdstukken wordt ingegaan op vragen als: hoe kies ik een onderwerp, hoe wordt een vraagstelling geformuleerd, waar vind ik relevante literatuur, hoe zit het archiefwezen in elkaar en wat vind ik in een archief, welke ander bronnen zijn er en hoe verwerk ik na afloop van het onderzoek de gevonden gegevens? Tussen de tekst staan verwijzingen naar handboeken, hulpwetenschappenen dergelijke. Een begripenlijst sluit dit gedeelte af. Het tweede deel van de gids is een overzicht van de belangrijkste archiefbronnen voor lokaal-historisch onderzoek voor zover deze bewaard zijn gebleven. Zijn er patentregisters van Bovenkarspel, welke gemeenteverslagen van Jisp zijn er nog, is de collaterale successie van Monnickendam bewaard gebleven? En bij welke archiefdienst zijn deze stukken aanwezig? Met de bijlage van de Gids voor historisch onderzoek in Noord- Holland kunnen deze vragen in een oogopslag worden beantwoord. Het overzicht is geordend op huidige gemeente per dorp of kern, Een plaatsnamenregister achterin het boek vergemakkelijkt het zoeken. De Gids voor historisch onderzoek in Noord-Holland omvat 264 pagina's en kost f25,Het boek is uitsluitend verkrijgbaar bij het bureau van de Stichting Regionale Geschiedbeoefening Noord-Holland, gevestigd in het Rijksarchief in Haarlem aan de Kleine Houtweg 18. Schriftelijk of telefonisch bestellen kan ook, bij toezending worden administratiekosten in rekening gebracht. Het besteladres is: Postbus 5212 2000 GE Haarlem tel./fax 023-5318436 rgnh@tref.nl K.W.J.M. Bossaers (samenst.), Gids voor historisch onderzoek in Noord-Holland Uitgave Stichting Regionale Geschiedbeoefening Noord- Holland, Haarlem, 264 blz., ISBN 90-802023-4-7, f25,- Zoals inmiddels reeds enkele jaren is gebeurd, heeft het Regionaal Museum 1940-1945 Schagen en Omstreken, gevestigd in de oostelijke slottoren van het Schager kasteel midden in het centrum van Schagen., ook dit jaar weer een schitterende thema-tentoonstelling tot stand gebracht. Werden andere jaren onderwerpen als de Nederlandse marine in oorlogstijd en Joods leed in de Noordkop extra belicht, dit jaar is er een bijzondere tentoonstelling over poststukken uit de jaren 1940-1945. Aandacht zal o.a. worden besteed aan mobilisatiekaarten, Duitse censuurpost, post uit concentratiekampen, Rode Kruispost en pakjes, en natuurlijk bevrijdingsbrieven en kaarten. Ook zal aandacht worden besteed aan de postzegels uit de Tweede Wereldoorlog. Behalve deze thematentoonstelling zullen er ook tal van andere bijzonder interessante zaken in het museum te zien zijn zoals uniformen, uitrustingsstukken, kranten, foto's, een keuken uit de oorlog etc. etc. Het museum is geopend op 5 mei van 13-17 uur en verder op de Westfriese donderdagen in de zomer en na telefonische afspraak op nr. 0224- 216248. Ook schoolklassen zijn van harte welkom. Het museum bestaat trouwens dit jaar 10 jaar en dat vieren wij!! Er is een leuke verrassing voor elke tiende bezoeker!!! Tot ziens in het Regionaal Museum 1940-1945 Schagen en omstreken.

Kakelepost - Schagen | 1998 | | pagina 4