permissie van den heer ofte desselfs gemachtigen te hebben bekoomen. Des zal den officier bij zijn vertrek ofte afgaan van de voorsz. bedieningen en na desselfs overlijden zijnde erffgenaamen gehouden zijn, alle het getimmerte ende gemetselde aldaar te laten verblijven ten profïjte van den heer, zonder its daarvooren te mogen pretendeeren ofte korten. De heer ofte vrouw van Schagen op het voorsz. adelijk huys tot Schagen komende, zal de nodige vrugten voorde keuken na tijds geleegenheid uijt de voorsz. tuijn vermogen te gebruijken zonder gehouden te zijn daarvoor iets te betaalen. Ook zal de officier gehouden weesen wanneer een van des heers gemachtigdens tot Schagen komen en niet verkiezen in het adelijk huijs hun intrek te neemen) den zeiven in het voorn, zijne woonhuijs, te houden en te geven een goet apartement tot desselfs intrek en logement zonder insgelijks gehouden te zijn daarvoor iets te betaalen. Artikel 8 De bailliuw zal niet vermogen uijt eijgener authoriteit, omtrend de wet ofte regeerders van Schagen, eenige verandering te maken ofte verkiezing te oen, rserveerende de heer het zelve regt aan zig, en zal mitsdien de bailliuw gehouden zijn, de lijsten van genomineerde schepenen ende andere persoonen staande tot electie van den heere, aan gemelde heere of desselfs gemagtigden zodra doenlijk over te zenden, omme daaruijt bij gemelede heer off zijn hoog edelens gemagtigden, als na ouder gewoonte de electie gedaan te worden, zoals de bailliuw nopens de dienaars van de justitie geen ander zal mogen aanstellen, als die bij den heer off zijn hoog edelens gemagtigden zijn geapprobeerd en goedgekeurd. En zal de bailliuw gehouden zijn een dubbeld van de respective nominatien en electien, bij de heer gedaan aan den heer ofte desselfs rentmeester ter hand te stellen. Ende zal de bailliuw alomme goed requard ende zorge dragen, dat den heer omtrent zijne regten ende preeminentien niet werde verkort, ende in cas hij zoude vermeijnen dat daar omtrend ietwes wierde ondernomen zal hij daar van aanstonds kennisse geeven aan den heer ofte desselfs gemagtigden, ook werden aan den voorn, officier toevertrouwt, tot er tijd nader door ons zal werden geresolveert, alle zodanige chartresen papieren, welke zig op het adelijke huijs te Schagen bevinden, volgens den inventaris daarvan zijnde, en door den voorn, officier, en Pieter Swart, schoolmeeter tot Colhorn, volgens acte van dato 23 maart 1767 door W.P.van Egmont, gesubstitueerden van onze gemagtigde Maria van der Kruijs weduwe Anthonie van der Houtin 's Hage op hun gepasseert, geformeert, en bij deselve op den adelijken huijze binnen Schagen geteekend den 3e December 1770, tot alle welke chartres en papieren den voorn, officier nevens onse gemagtigde alleen den toegang blijft behouden, en hij officier zal wel zorg hebben te draagen, dat alle deselve in ordre werden geconserveert en bewaard, zo mede die chartres en papieren,dewelke na dato dezer hem nog ter hand zullen komen,dewelke hij gehouden zal weezen, in ordre bij de andere chartres en papieren op het voorn, adelijk huijste plaatsen, en inden voorsz. inventaris te registreren, zonder daar voor ietwes te mogen declareeren. Artikel 9 De voorn, officier zal betaalen de zegels en onkosten op de instructie en commissie gevalle en zal voor al het geenen voorsz. staat jaarlijks aan den heere van Schagen uijtkeeren voor recognitie een somme van dryhondert en vijftig guldens Hollands courant tot veertig groten het stuk, waar van het eerste jaar word verstaan ingegaan te zijn den 19e october deezes jaars 1771 en vervolgens zal verscheijnen den 19e october 1772 ende zo voorts van jaar tot jaar en daar en boven gehouden weesen. jaarlijks eene zuijvere en opregte opgave te doen aan den heer off desselfs gemegtigden bij een gespecificeerde lijste bij hem onderteekent, hoe veel ijder articul zijner bedieningen, hem in het jaar heeft opgebracht, om wanneer men zoude bevinden dat dezelve revenuen zijner voorsz. bedieningen meerder zouden beloopen als de somme vanvijff hondert guldens die hij denkt en stelt deselve te bedraagen (buijten die van het regt der zeevonderijen hier voren gemeld) men als dan eene meerdere somme aan jaarlijkse recognitie als de voorschreeve drie hondert vijftig gulden van hem zoude konnen vorderen hetgeen wij wel expresselijk aan ons behouden en het welk hij officier nu voor als dan belooft en aanneemt in redelijkheid 19

Kakelepost - Schagen | 1998 | | pagina 21