Artikel 2 De voorsc. bailliuw en schout zal alle civile en crimineele boetens, alleen ende int geheel genieten: dog bij aldien eenige boetens, breuken, amenden off confiscatien ten lasten van een rooms priester off priesters resideerende binnen de voorn, onse heerlijkheeden, in der tijd nog te komen te vallen, zo behouden wij aan ons deselve, dog zullen wij de onkosten van de reijzen en verschotten die de bailliuw en schout in dusdanige gevallen gehouden zoude mogen zijn te doen, aan de voorn, bailliuw en schout restitueeren. dog zal hij officier nooijt van den roomschen armen off kerkmeesters in onze voorn, heerlijkheeden iets mogen trekken off proflteeren. Artikel 3 De voorsc. officier zal in qualiteit van onder houtvester, alle naarstigheid ende vlijt aanwenden, tot conservatie ende verbeternisse van de wildernisse, mitsgaders van de jagt aldaar, ende onderhouding van de respective keuren ende ordonnantiën op deselve reets gemaakt ofte nog te maken, genietende alle mulkten en poenen meede alleen, ende int geheel. Artikel 4 Van gelijke zal de gemelde officier hebben het bewind van de strand vonderij zoo verre deselve binnen de voorsc. heerlijkheeden langs de zee zijn strekkende ende zal goede zorg en toezigt dragen over alle onbeheerde ende gestrande goederen, die de zee zal koomen op te werpen, om dezelve na ouder gewoonte te bergen, ende te bewaaren, ten behoeve van de waare eygenaars, die na dezelve zoude mogen komen te taaien, ende bij gebreeken van zodanigen nataal ten behoee van den heer, dog ten profijte van den officier gereekent tot de somme van vijff hondert guldens vrij geit, en zoo't bij geval gebeurde dat er jaaren waaren, waar in de regten der zeevonderijen van den heer, meerder als vijff hondert guldens vrij geit per jaar quanten te bedraagen zoo zal van het zuijvere overschot, de eenen helft komen ten profijte van den officier ende wederhelfte door denzelven aan den heer werden betaeid, of aan desselfs gemagtigden worden verandwoord. Artikel 5 De officier zal mede profiteeren alle de hofregten ende emolumenten den stadhouder, ende den griffier van de leenen aldaar competeerende verantwoordende alle twee jaaren, de heergewaaden en andere erfregten buyten die de welke den stadhouder en griffier van de leenen respective toekomen. Des zal hij gehouden zijn de leenboeken wel te conserveeren, de verduijsterde leenen zo veel mogelijk op te zoeken, ende alles daaromtrent te doen 't welk een eerlijk ende getrouw stadhouder en groffier an de leenen schuldig ende gehouden is te doen. Artikel 6 Dezelven zal mede nerstiglijk, getrouwelijk ende eerlijk bedienen het voorsc. secretarisampt, ofte schrijffampt van Burghorn, ende alle emolumenten ende voordeelen daar toestaande alleen profiteeren. Artikel 7 Dezelve officier zal gehouden zijn binnen Schagen te wonen, ten dien eynde word aan hem vergunt dat hij het huys tot Schagen, waarinne de voorgaande officiers zijn predecesseurs gewoond hebben, en welk presentelijk bij hem bewoond werd mede te bewonen, zo lang hij de voorsc. ampten zal bedienen, alsmede hebben het genot van den tuijn daaraan geleegen onder conditie nogtans val alle reparatien ende lasten zo ordinaris als extra-ordinaris, jegenwoordig off toekomende int geheel daarvan te moeten betaalen, zonder daarvan ietwes te moogen repeteeren, en behoorlijk zorg dragen dat het zelve tot geen verval komen maar ordentelijk onderhouden werde. Ende in cas hij officier ietwes voor zijn plaizier ofte welstand zoude willen timmeren ende metselen, zo zal hij zulx niet vermogen te doen zonder alvorens daartoe 18

Kakelepost - Schagen | 1998 | | pagina 20