23 In Schagen hebben vele personen met de naam Barsingerhorn een belangrijke positie bekleed. Ze waren bestuurders van de stad, dokter, of bekleedden een ander voorname functie. De familie had een huismerk, dat gebruikt werd om aan te duiden waar je woonde. Een voorloper van de straatnamen en huisnummers. Het is toch wel frappant, dat beide takken van mijn ouders hun oorsprong hebben in Schagen. De stad waar ik altijd veel binding mee heb gehad. Op biljartgebied, de Schager Courant en het schaken. De broer van mijn opa was Piet de Geus, geboren in Warmenhuizen, eerst timmerman maar later melkboer in Schagen. Hij woonde in de Landbouwdwarsstraat, nu Buiskoolstraat, in het Melkhuis, wat nog op de gevel staat. Klaas de Geus, zijn zoon, de directeur van de beschutte werkplaats was een neef van mijn moeder. In het Melkhuis kwam ik al in de vijftiger jaren met mijn zus om de Ko de Koe plaatjes van de koffiemelk te verzamelen. Wat ik nu uitzoek van de families Barsingerhorn en De Geus lijkt wel op een beeld dat voor mij (ons) zo moest zijn. Een herkenning. Het uitzoeken van de gegevens komt voort uit nieuwsgierigheid. Maar meer nog om gegevens te zoeken, die voor mij belangrijk zijn. Ik ben op zoek naar mijzelf. Vind ik mijzelf terug in de personen die mijn voorvaderen/moeders waren?? Het verhaal van Ruud van de Pol kan het verhaal zijn van de oom van mijn opa, Cornelis de Geus uit Warmenhuizen. Hij was in Warmenhuizen schoolmeester. Hij bleef vrijgezel, maar stelde zijn leven in dienst van zijn leerlingen, R.K. of Hervormd, rijk of arm. Heel veel mensen in Warmenhuizen hebben van zijn 'menselijkheid' geprofiteerd. Hij kon ook met weinig toe, hij leefde sober. Bij zijn begrafenis in 1948 heeft meester Mekken (R.K.) een mooie toespraak gehouden. Zijn grafsteen ligt op de Algemene Begraafplaats in Warmenhuizen. Het is wel leuk om te melden, dat mijn oudste dochter Tineke, van 9 januari 1976, dus 22 jaar, bijna klaar is met haar studie voor schooljuf aan de PABO te Alkmaar. Het zijn de kenmerken zoals menselijkheid, oprechtheid en ook soberheid, die ik in mijzelf terug vind. Waarschijnlijk een erfenis van de Geuzen, ooit bedelaars, die toch wel een belangrijke rol in de geschiedenis hebben gespeeld. Jan Barsingerhorn Tuinfluiterstraat 19 1749 VN Warmenhuizen tel 0226-391628 PS Indien u gegevens of wetenswaardigheden heeft van beide families, kunt u contact met mij opnemen. Ik zal u er zeer dankbaar voor zijn.

Kakelepost - Schagen | 1998 | | pagina 25