Reacties van Leden Barsingerhorn en De Geus 21 Jan Barsingerhorn Er worden tegenwoordig nogal eens verhalen in tijdschriften e.d. gepubliceerd die wellicht kwetsend zouden kunnen zijn voor de betreffende families. Artikelen, die slechts één kant van de medaille laten zien. De andere kant komt dan wellicht te weinig ter sprake. In De Kakelepost van januari j.1. schrijft de heer R. v.d. Pol een verhaal over Jan (de) Geus, de schoolhouder en organist. Een verhaal, dat mijn interesse heeft omdat het de rechte lijn van mijn moeders familie betreft. Het is een interessant verhaal omdat het uitvoerig is beschreven in de boeken. Maar... hoe zit het met de andere kant, want Jan de Geus had natuurlijk ook veel goede kanten... Mijn reactie... Veel stambomen zijn reeds uitgezocht en gepubliceerd. In boekvorm of als losbladig verzamelwerk. Met de tegenwoordige technieken kun je mooie resultaten bereiken. Mijn onderzoek naar de stambomen van mijn ouders zijn voorzover ik weet nog niet voorafgegaan door andere volledige publikaties. Mijn vader was Hendrik Barsingerhorn geboren 16 januari 1899 en mijn moeder was Aukje Catharina de Geus, geboren 5 februari 1912, beiden in Warmenhuizen. Het toeval wil, dat beide stambomen hun oorsprong hebben in Schagen (voor zover mij bekend). Moeders stamboom gaat in rechte lijn naar Jan Dircksz. (de Geus, hij was gehuwd (1630) met Annetje Evertsdochter, zoals R. v.d. Pol in het artikel vermelde. Het verhaal van schoolhouder en organist - dat ging samen, ook in Warmenhuizen b.v. - Jan de Geus geeft een goed beeld van de situatie in die tijd. Het sluit volledig aan bij de bij mij bekend zijnde gegevens. Dat zo'n man beide functies uitoefende was al bijzonder. Er moet toch zeker ook een sociale achtergrond aan ten grondslag liggen. Het is wel frappant, dat het beroep schoolmeester/juffrouw diverse keren in de familie De Geus voorkomt. Wellicht kunnen we met elkaar nog meer gegevens verzamelen, zodat we nog verder komen. Dat De Geus en Geus (zonder de) rond deze tijd apart werden genoemd kunt u uit het artikel van de heer v.d. Pol halen. De handtekening vermeldt J D Geus, maar er wordt (ook) geschreven J de Geus. 'De Geuzen' komen in veel plaatsen voor, ze zijn van huis uit Gereformeerd of Ned. Hervormd. Of er ook verband bestaat met de Zeeuwse 'De Geuzen' is ons niet bekend. Ook de familienaam van mijn vader komt voor zover ik het kan nagaan uit Schagen. In ieder geval is de oudste Barsingerhorn genaamd Luitje Cornelis Barsingerhorn. Hij trouwde op 28 januari 1680 met Marijtje Adriaens Plaetsius. Zijn vader was dus Cornelis, die grof geschat rond 1630 is geboren.

Kakelepost - Schagen | 1998 | | pagina 23