a 13 Maar, besproken wil nog niet zeggen dat men daar ook daadwerkelijk begraven werd, want het register vermeldt onder andere: 6 Januari: Willem van Outshoorn, ridder, in 't jaar 1352 besprak jaarlyks vyf ponden; hy zelf is te Haarlem begraaven by de Predikheren. Op dezelfde dag: Simon Kok, in 1369, heeft vyf ponden besprooken, en in Engeland begraven is, daar hy kwam te sterven. 4 juni: stierven Petrus en AegidiusPriesters en Monniken, die beide in zee verdronken; voor welke een halve mark gouds door den Aartsbisschop van Schotland gegeeven is. Het heeft er alle schijn van dat Petrus en Aegidius niet zijn aangespoeld of gevonden en dat de Aartbisschop van Schotland voor hun zielerust betaalde. Wel werden binnen de muren van de abdij begraven: Jan van Polanen (de Oude), Ridder van Leekebroêr, in 't jaar 1342, die jaarlijks tien schellingen besprak. Jan van Polanen was de slotvoogd van het "Huys te Nuwendorn", gelegen tussen Krabbendam en Eenigenburg, de dwangburcht werd hem op 5 augustus 1321 toevertrouwd. Op 4 mei overleed zijn zoon: Philips van Polanen, Ridder, zoon van Heer Johan van Polanen, die vijf ponden jaarlijks besprooken heeft in 't jaar 1375. We blijven in de buurt: 13 november: Willem van Crabbendam, die tien ponden besprooken heeft en voor de ingang van het Paradijs begraaven is in 't jaar 1377. 1 November stierf Mabilia van Schoorl, Leekezuster, die jaarlyks vyf ponden besprak. 12 Maart: Geertruyd, dochter van Alard van Scorel, die jaarlyks tien schellingen, en tot den opbouw der Kerke een pond gegeeven heeft. 18 November: Mabilia van Hargen, welke drie ponden gaf in 't jaar 1317. 14 Juli: Floris van Herregen, zoon van Gerard, Ridder, Leekebroêr in 't jaar 1365, die jaarlyks vyf ponden besprak. 18 April: Margriet van Aechtdorp, die zes schellingen gegeeven heeft. Vervolgens 17 Juli: Arnout van Winkel, Ridder, in 't jaar 1345 die Ons Klooster tien morgen in Winkelmade besprooken heeft. 18 November: Machtild, huysvrouw van Jacob van Winckel, die vyf ponden besprak en op Ons kerkhof begraaven is in 't jaar 1372. Op dezelfde 18e november: Suw van Harinxhuysen, Leekezuster, die drie ponden besprooken heeft in 't jaar 1123. Terug naar Schagen: 24 Juli: Feu, huysvrouw van Boikes van Schagen in 't jaar 1211en heeft voor haar ziel jaarlyks zes schellingen besprooken. 14 October: Hildebrand, Koster te Schagen, die Ons alle zijn goederen opgedragen heeft in den jaare 1329. 22 October: Stierven Geerik en Paulus van Schagen, en gaven aan de Broederschap een wyland voor drie koeyen aldaar liggende. Laten we deze dodenmars iets vrolijker eindigen op 6 augustus, als Volpert van Westvriesland, Ridder, "den wyn over tafel voor de Kloosterbroeders met zeven oneen vermeerdert" Proost!!!!

Kakelepost - Schagen | 1998 | | pagina 15