In 1684 gaat hij in ondertrouw met 22 jarige Alkmaarse Maartje Pieters Egmont. Het kerkelijke huwelijk wordt gesloten in Alkmaar. Heeft hij Maartje leren kennen tijdens zijn studie in Alkmaar? Het echtpaar krijgt drie zoons Dirk (1685), Pieter (1687) en Cornelis (1691) en één dochter die als Annetje (1693) gedoopt wordt. Ondanks zijn overmatig cafébezoek weet hij van zijn bescheiden tractement geld over te houden om een van zijn kinderen te helpen. Op 31 mei 1723 koopt Jan voor de somma van f 2560,- de in 1641 in Oude Niedorp gebouwde korenmolen "De Hoop" met huis en erf. Hij koopt deze molen voor zijn zoon Cornelis die failliet is gegaan. Deze zoon wordt de stamvader van het bekende molenaarsgeslacht De Geus dat beschreven staat in het decembernummer 1997 van het tijdschrift Westfriese families. Een belangrijk onderdeel van de opleiding voor schoolmeesters was het schoonschrijven. Met prachtige krullen schreef Jan Dz Geus zijn declaratie voor de periode November 1693/1694. Het salaris werd dus jaarlijks achteraf betaald. Het geld moest dus zorgvuldig beheerd worden om het jaar zonder financiële kleerscheuren door te komen. De tekst luidt: "Memorie van mijn verdient Salaris: Bedraagt voorde rest van den Jaer Tractement verschenen vanden Eersten November 1693 tot Alderheijligen 1694 de Somma van f 250:0:0 J.D. Geus Opvallend is dat ruim een eeuw na de reformatie de uitgesproken katholieke feestdag Allerheiligen (1 November) door een gereformeerde schoolmeester in een officieel stuk gebruikt wordt. De rekening was n.b. bestemd voor de vroedschap waarin al jaren geen plaats meer was voor katholieken; deze waren uitgesloten van bestuursfuncties.

Kakelepost - Schagen | 1998 | | pagina 9