pp 6 tri'j; fioo Het gezin Geus woonde in de Nieuwstraat, die ook Papenstraat werd genoemd. Ze woonden daar dicht bij de school die gevestigd was in een gebouwtje dat ongeveer op de plaats stond waar nu de westelijke ingang van het Makadocentrum is. Erg welvarend waren ze niet^want bij de Generale Pacht (een belasting op bezit) werden zij aangeslagen voor het lage tarief van 1 schelling. Vader Dirck was in 1654 benoemd tot schoolmeester en oefende het vak uit tot zijn veel te vroege overlijden (hij werd slechts 40 jaar) op 11 december 1675. Zoon Jan was toen net 14 jaar en nog bezig met zijn studie. Waar en door wie hij onderwezen is weten we niet, mogelijk in Alkmaar, maar dat is niet zeker. Op 18 december 1678, net 17 jaar oud, werd hij "In zijn vaders plaats schoolmeester" zoals in het doopboek staat geschreven bij zijn doopdatum. Zijn tractement bedroeg 250 gulden per jaar waarboven hij nog 50 gulden kwam voor zijn werkzaamheden als organist. De functie van schoolhouder was al sinds mensenheugenis gekoppeld aan de functie van organist, zoals de tweede schoolmeester tevens voorzanger was in de kerk. Het was geen vetpot maar in die jaren voldoende om van te leven. Bijverdienen door aan de leerlingen extra schoolgeld te vragen voor bijvoorbeeld extra lessen was ten strengste verboden. Het salaris voor een Schager schoolmeester was al vele tientallen jaren hetzelfde. De eerste jaren kwam zijn salaris uit de z.g. memorie, een apart potje, maar op 26.2.1688 werd door de vroedschap bepaald dat zijn salaris uit het personeelsbudget betaald zou worden. Va De school stond op nr. 298.

Kakelepost - Schagen | 1998 | | pagina 8