Een gedurfd plan Fred Timmer "De allesvernielende brand is j.1. donderdagmiddag te even 5 ure uitgebroken, terwijl loodgieter L. Spierings, aan de zuidzijde op het hoogste dak, bij de kleine toren aan het werk was. Dat het dak der kerk, bij de vrij hevige bries die er woei, in een ommezien aan alle hoeken in de brand stond, is een vrij natuurlijke zaak. Het dakgebinte toch van dergelijke eeuwenoude kerkgebouwen is door deszelfs substantie en door het afhangende stof en web, als het ware een eiectrisch-snel-vuur-vattende massa. Scheen het aanvankelijk alsof er toch nog een kans kon bestaan de toren te behouden, slechts enkele minuten waren nodig om de ijverig optredende brandweer te overtuigen dat alle moeite daar vergeefs was. Bovendien drongen de verbazend grote hitte en de door de wind voortgedreven vonkenregen de brandweer al hare krachten te wijden aan het behouden der aan de noord- en oostzijde gelegen percelen van het Marktplein. Zo begint de Schager Courant op zondag 1 september 1895 haar verslag van de brand van de Ned.-Herv. Kerk op donderdag 29 augustus daarvoor. In een paar uur tijd werd Schagens rijkste cultuur-historische monument onherstelbaar verwoest. Enerzijds was de verslagenheid onder de bevolking bijzonder groot. Anderzijds is het opvallend hoe snel en doortastend zowel de kerkvoogdij - als eigenaar van de kerk - als het gemeentebestuur - als eigenaar van de toeren - tot de conclusie komen dat er een nieuwe kerk en toren gebouwd moeten worden. Daarbij speelde ongetwijfeld een rol dat het gebouw goed verzekerd was, zodat nieuwbouw niet noodzakelijk op onoverkomelijke bezwaren hoefde te stuiten. Schagenaars bij de restanten van de kerk.

Kakelepost - Schagen | 1997 | | pagina 6