Een boek over: "De kerk op de Markt" Ik ontvang bij verschijning graagex. van het boek "De kerk op de Markt" voor f 20,— per stuk. Naam: Adres: Postcode: Plaats: Handtekening: 2 Wie van ver op Schagen aan komt rijden wordt getrokken door het silhouet van de stad, waarboven twee torens hoog uittorenen. Als je dan via één van de invalswegen de stad binnenrijdt, belandt je onherroepelijk op de Markt, met op het plateau de Grote Kerk. En dat is altijd al zo geweest. De kerk op de Markt is als een spin in het web. De Grote Kerk is nog niet echt oud. Honderd jaar geleden werd het gebouw in gebruik genomen. Twee jaar ddarvoor was de 'oude' Christophoruskerk jammerlijk verbrand. Daarmee verloor de Ned. Hervormde Gemeente van Schagen niet alleen in een paar uur tijd haar kerkgebouw, maar raakte de stad bovendien een ruim 400 jaar oud monument van grote plaatselijke cultuur-historische waarde kwijt. De kerk was immers rond 1650 gebouwd als patronaatskerk van de heren en vrouwen van Schagen en zag dus meer dan 400 jaar Schager geschiedenis aan zich voorbij trekken. Van die geschiedenis waren in de 'oude' Christophoruskerk heel wat sporen zichtbaar en tastbaar aanwezig. Het boek "De kerk op de Markt" beschrijft die voor Schagen zo belangrijke 'oude' Christophoruskerk uitvoerig, gevolgd door het relaas van de brand en de bouwgeschiedenis van de huidige Grote Kerk. Het verhaal begint echter met een stukje geschiedenis van Schagen in het uiterste westen van West-Friesland. In dat allervroegste Schagen speelt de abdij van Egmond een belangrije rol, want het grondgebied, waarop in de loop der eeuwen de stad ontstaat, is aanvankelijk eigendom van het klooster van Egmond. Namens de monniken wordt het gebied bestuurd door een 'meier' die waarschijnlijk woont op de plek waar later het kasteel ontstaat. De eerste - en misschien ook wel de tweede - kerk van Schagen moet al voor het jaar 1000 op de Markt hebben gestaan en zal vrijwel zeker door de monniken van Egmond gesticht zijn. Heel veel archiefmateriaal over de kerk(en) op de Markt is in de loop der eeuwen - maar opvallend genoeg vooral in de laatste 100 jaar - verloren gegaan. Toch geeft het boek een helder beeld van de kerk(en) op de Markt en bevat het onder de tachtig illustraties nog nooit eerder gepubliceerde unieke en interessante stukken, zoals metingen en tekeningen van de 'oude' Chtistophoruskerk die architect Muller van 6 - 8 juni 1895 - dus een paar maanden voor de fatale brand - maakte in opdracht van het Bureau Monumentenzorg. Het boek telt ongeveer 120 pagina's en is voorzien van 80 zwart/wit illustraties. "De kerk op de Markt", door F. Timmer Verschijningsdatum: medio december 1997 Prijs bij voorintekening f 20,— Na verschijning kost het boek f 25,— U kunt intekenen door de bon volledig in te vullen en in de dartoe bestemde bus in de kerk te deponeren. U kunt de ingevulde bon ook opsturen naar dhr. B. Lucas, Lindenlaan 112, 1741 TX Schagen. Als u het blad niet wilt beschadigen kunt ue een kopie van de bon maken of een briefkaart sturen.

Kakelepost - Schagen | 1997 | | pagina 4