Binnenland. ge- mededeelclen waren geenet,denkbeeldige zaken, doch feiten. Naar ons verder werd geïnformeerd was de gunstige toestand deze.' vereeniging zeer bevorderd door de toetreding van vele werk bazen en andere personen J als donateurs, waar- doo!^hoWondS::een''g<**d«i st<.óD1vontving; zoo gaat het ook elders, en dat in Schagen tevergeefs een beroep zou worden gedaan op do meergegoede burgerij, om door toetreding als donateur zuik eene Vereeniging te steunen, mogen wij niet denken. In de tweede plaats moet men eenigszins mogen rekenen op de medewerking van heeren medici, om tegen een billijk tarief hunne diensten te verleenen. Wijlen Dr. Ensingh, gaf in dit opzicht te Texel een flink voorbeeld, door zich te ver binden om voor de leden geen liooger tarief te stellen, dan voor de behandeling der armen was bepaald; dat goede voorbeeld werd door de overige H.H. doctoren nagevolgd en kwam de Yereeniging zeer ton goede. Ziedaar een paar punten welke bij de op richting eener Vereeniging wel mogen golden. Aan den werkenden stand in de eerste plaats de plicht, om in het belang van hunne ge zinnen, pogingen aan te wenden tot oprichting van zoodanige Yereeniging; van werkbazen en anderen willen wij vragen dat pogen te steunen, of daartoe zelve het initiatief te nemen indien de werkman daartoe bezwaar maakt. En dan als te eeniger tijd eene oproeping wordt gedaan, dat dan de werklieden als één man gaan ter bijeenkomst waar hunne belangen worden besproken en behartigd. Dat werkbazen, werkgevers en allen die niet onverschillig zijn voor de maatschappelijke welvaart van don werkenden stand, dan tevens mede opkomen, en daardoor, en door de toe treding als begunstigers, van hunne belangstel ling doen blijken. Zij Schagen spoedig eene Vereeniging rijker, een vereeniging met zoo goede zoo degelyke bedoelingen van zoo nuttige werkkring als eene vereeniging door ons bedoeld. Daartoe wekken wij allen dringend op. SCHAGEN, 31 Mei 1890. De badgelegenheid aan de Wiel is weder geopend, als het weör nu maar wat zomeriger wordt dan de laatste dagen. Voorzichtigheid zij echter aanbevolen, en men bedenke tevens dat al te veel ongezond is. NIEUWE AARDAPPELEN De landbouwer M. Wijdenes Kz. te Opperdoes, heeft de eerste Opperdoesor aar dappelen van den kouden grond Z. M. don Koning aangeboden. Den 24sten werden op de markt to Alkmaar de eersto niouwo aardappelen aan gevoerd door den landman T. Kloosterboer to Sint-Pancras. DRONKEMANSGRAS Dronkenmakend gras I De melkboer O., to Sloterdijk, pachtte voor eenige weken een gedeelte van het gras, dat langs den Spaardainmerdijk van Amsterdam tot Sloterdijk groeit. Iteeds te voren werd hij gewaarschuwd, dat dit gras de eigenaardige kracht in zich bevatte, de paarden, die daarvan vreten, dronken te maken. Bij een stalhouder te Amsterdam, die hof vorige jaar dit gedeelte van den dijk gepacht; had, leden al de paarden eveneens aan deze soort van dronkenschap. De koeien echter kunnen dit gras verdragen, en als hooi gedroogd, schaadt het den paarden ook niet. Dit gras draagt reeds sedert jaren den naam van „dron kemansgras.'' AmstCL) Voor do betiokking van onderwijzeres aan do o. 1. school to Zijdewind, hebben zich 8 solicitanten aan, gemold. Bij beschikking van den minister van bin- nenlandsche zaken van 24 dezer is bepaald, dal het schriftelijk gedeelte van het examen, ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzeres, voor het jaar 1890 zal plaats hebben op 24 en 25 juni e. k. dal de mondelinge examens zullen aanvangen op 14 Juli d. a. v. en dat do eommissiën met het afnemen dezer examens belast, zifting zullen houden te Breda, Arnhom, 's-Giavonhago, Amsterdam, Deventer en Assen. Burgerlijke Stand der Gemeente Schagen. van 23 29 Mei. ONDERTROUWD Pietor Leur wedn. van Neolfjo Butter, oud 32 jaar, wonende te Helder en Neeltie Kuiper, jd. 27 jaar, wonende te Schagen. GETROUWD: Geene. GEBORENJan, zoon van Cornelis den Adel en van Trijntje Molenaar. OVERLEDENJohanna Pieternella Boekei. 1 Jaar en 2 maanden. Jan Hos, oud 20 jaar en 1 maand. 19

Kakelepost - Schagen | 1997 | | pagina 21