KOSTER VERDRONKEN STOOMTRAM ALKMAAR - HOORN Donderdagmorgen werd uit de Schager wiel opgehaald liet lijk van M. Zwakman, sedert tal van jaren koster bij de Herv. kerk alhier, en hij velen wel bekend. Voor een paar jaren geleden had Zwakman het ongeluk van eene hoogte te vallen, waardoor liet hoofd zeer ernstig had geleden. Nadat de wonden hersteld waren bleek echter meer malen eene mindere helderheid van geest 011 niet onwaarschijnlijk hooit dit laatste er veel toe bijgedragen, dat hij op zoo ongelukkige wijze het leven liet, hij had den leeftijd van 74 jaren bereikt. Zwakman was in zijn ge zonde dagen een ijverig man in zijne betrekking- In den laatsten tijd was hij evenwel minder geschikt daarvoor, doch werden zijn werkzaam heden door zijn schoonzoon met niet minder ijver waargenomen. ONWEER Zondagavond omstreeks 11 ure, werden er velen, voornamelijk de buiten de gemeenten wonende, uit hun slaap gewekt door een onweersbui. Hoewel er circa een uur mee heenging eer het felle lichten en donderen voor het ergste was afgeloopen, heelt men toch van geen ongelukken vernomen. Wel heeft het best geregend, en den volgenden dag hadden we hier een warmte van 84 graden, zoodat zeker de landman, gaarne voor zoo'n buitje een gedeelte van den nachtrust voor had. KOLHORN/BARSINGERIIORN De Raad der gemeente Barsingorhorn heeft toegestaan het verzook van Mej. Z. de Vries, onderwijzeres te Kolhorn, tot overplaat sing aan de school te Barsingerhorn. Zondag jl. werd in de Doopgez. gom. te Barsingorhorn het nieuwe spreekgestoelte in gebruik genomen. Dit gestoelte, ontworpen en vervaardigd door onze plaatsgenoot J. Rogge veen Wz., wordt een sieraad genoemd van het kerkgebouw en doet den maker alle eer aan. BRAND IN VALKOOG Woensdagavond omstreeks uie, ge raakte door een onbekende oorzaak het huis, bewoond door den timmerman K. Blauwboer te Valkoog, in brand. De belendende timmerwerkplaats en het woonhuis bewoond door de Wed. Bakker, werden mede een prooi der vlammen. Waren de brandweermannen van Sint Maar ten, niet zoo spoedig aldaar gearriveerd, dan zou het met riet gedekte huis van Dekker niet vrij gebleven zijn. Naar men zegt, was werkplaats en aanwezig hout niet geassureerd. Door den lieor au. uoaiuau, ro ivmsuu dam, is aan Gedeputeerde Staten van Noordliolland enu request ingediend, waarbij hij, onder ver wijzing naar zijn request van 2 November 1889 aan Provinciale Staten van Noordliolland, te kennen geeft, dat hij krachtig heeft gewerkt om hot plan van verbinding dor gemeenten Alkmaar en Hoorn door eene stoomtrambaan te vorwezonlijko en dan ook al de noodigo vergunningen van belanghebbenden reeds heeft verkregen, terwijl hij vole blijken van instemming van de zijde van het publiek mocht ontvangen. Hij verklaart er niet aan te twijfelen, of hij zal met den reeds toegozegdon steun van eenigo financiers de zaak tot stand brengen, zoodia do noodigo vergunningen zijn verkregen, die echter door langdurige onderhandelingen met enkelen nog op zich laten wachten. Als requestraut eventueel subsidio noodig mocht hebben, noemt hij als uiterst mogelijke grens f 10,000 's jaars voor de eerste vyf jaren, f8000 's jaars voor de vijf volgende jaren, f6000's jaars voor de vijf daaraan volgende jaren en eindelijk f 4000 voor de laatste vfjf jaren. Geiyk men weet, is deze stoomtram om ovei lading van goederen te Alkmaar en Hoorn te voorkomen, met normale spoorwljdte (M. 1.485) ontworpen, terwyl de door den heer Arkes gepro jecteerde verbindiDg smalspoor zal hebbon en desniettegenstaande eene subsidie van f J 50.000 zal behoeven. De heer Mr. H. Oosman wijst nog op de gunstige rapporten van deciviel-ingeniems jhr. H. H. Saudberg en S. G. Eveits en twijfelt niet, of hij zal het belang der provincie minstens evouzeer baten als de lieeren Bosman en de Lange met den door hen geprojecteerden locaal spoorweg, welke, zooals bekeiiu is, eene garantie van f 36,000 's jaars zal behoeven. DE NEDERLANDSE BEVOLKING IN ISS«> De Staatscouiant geeft een staat van de geboorten en van de sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood over hot jaar 1889. Geboren werden* in ons land 157,972, waar onder 7443 levenloos werden aangegeven. Het getal sterfgevallen, mot inbegrip dor levenloos aangegevenon, was 98,577 of 21.88 als iniddelcijfer op de 1000 inwoners. In 1888 waren de cijfers 158,865 geborenen, waaronder 7771 levenloos aangegevenon, en 99,012 sterfgevallen of 22.11 op 1000 inwoners. liet sterftecijfer was het kleinst in de pro vincie Limburg, 16.46 op de 1000 inwoners. Ook de provinciën Groningen (18.72), Fries land (18.90), Zeeland (19.76) en Gelderland (21.07) bleven beffiien het gemiddelde. Het ongunstigste cijfer leverde de provicie Znid- Holland met 23.51, Verder hadden Utrecht 23.05, Noordbrabant 22.97, Noord-Holland 22.82, Overijsel 22.51 en Drente 22.41. 16

Kakelepost - Schagen | 1997 | | pagina 18