Binnenland. (Laat ons hierbij voegeu, dat de administratie geheel kosteloos plaats beeft). Toch wordt door die vereeniging eene goede uitkeering aan hare leden bij ziekte gedaan. De contributie voor liet lidmaatschap be draagt slechts 10 ct. per jveek en de voordeden daarvan, bij ziekte: geneeskundige hulp en medicijnen en bovendien eene wekelijksche uitkeering van 4 gulden 's weeks, desnoodig gedurende een tijdverloop van 13 achtereen volgende weken. Bij aim- of beenbreuk van een der leden, wordt aa/i den patiënt genees kundige hulp en uitkeeLog verstrekt tot een bouiag van f\0 ié MfïWïïT" Wat dunkt u, waarde lezer, zou het niet nuttig kunnen zijn, zulk eene vereeniging ook te Schagen tot stand te brengen? Ons dunkt, dat dit geen overtollige weelde zou zijn. Welnu, laat daartoe eene stem opgaan, en waar de weikrnan zelve de moed mist om daartoe de eerste stap te doen, daar vertrouwen wij dat in Schagen nog wel ontwikkelde per sonen zullen zijn te vinden, die voor zulk eene goede zaak zich willen aangorden. Ook zulke zaken getuigen van vooruitgang. Dat uit zoo iets, nog veel kan volgen, het welk zonder groot bezwaar, aan velen zeel ten voordeele kan zijn, zullen wij wellicht ter gelegener tijd aantoonen, vooral wanneer wij mogen ontdekken dat onze stem niet is: als die der roepende in do woestijn. SCHAGEN, 17 Mei 1890. Ter kennis wordt gebracht, dat z(j die den leeftijd van 50 jaren hebben bereikt en wegens lichaamsgebreken of zwakke gezondheid ontslag wenschen van den dienst bij de brandspuiten, daarvan voor 23 dezer ter gemeente-secretarie kennis moeten geven. Door het postkantoor wordt bekend ge maakt, dat gedurende de 2de helft van April de volgende brieven niet aan het adres konden worden bezorgd: Haarlemmerhouttuinen 20, Amsterdam. Wed. Biersteker, Helder. Tot ontvanger te Beverwijk is benoemd de heer P. Denijs, Secretaris aldaar. Door het Nutsdeparteraent Schagen, werd in de vergadering van Dinsdag jl. tot afgevaar digde naar de alg. verg. gekozen de heer Jb. Denijs Jz. en tot diens plaatsvervanger de heer van Kluyve. Als voorz. werd gekozen de heer van Kluyve, als'commissarissen do lieoren Mr. C. H.Boels en Jb. Denijs Jz. Tot regent en regentes der Dep. Bewaar school, de heer Ph. do lieer en Echtgenooto tot lid der commissie voor de Volksleesbiblio- tlieek, de heer Ph. de Heer; tot lid der comm. v. Volksvoordrachten, de heer C. J. Plomp; tot lid der comm. v. d. Dep. Zangschool, de beer Jb. Denijs Jz.; en tot lid der commissie voor den cursus in Huisvlijtonderwijs, de hoor A. W. van Kluyve. Een voorworp van zoer oude dagteekening, vermoedelijk een medaille of zoo iets van dien aard, is te Texel gevondenter grootte van een rijksdaalder, doch van koper, draagt het jaartal 1G77, naast de Nedorlandscho munt waarboven C. R. S.aan de keerzijde staan 2 pijlen kruiselings ovor elkander, waarboven een kroon, aan weerszijden van de pijlen staan do lettors 1. O. R. S. W. Dit voorworp word bij hot opdelven van eon oud graf gevonden mogelijk is het een waardigheidsteeken van ouden datum. Kustspoorweg Volgons eon modedeeling van hot Jhuirl. Dagblad zijn op 't oogenblik by bot ministerie van oorlog plannon aanbangig voor eon bijzonder stelsel van kustverdediging. Ten eerste zou er een heirbaan worden n-mge legd van den Hoek van Holland over Scheveningen Katw(jk aan Zee, Zaudvoort en IJnuiiden, van IJinuiden verder door tot Helder. Om nu dit werk niet voor rekening van bot dep. van oorlog te laten doorgaan, zou het worden uitgevoerd door waterstaat. De weg dient om liet troepen vervoer sneller te doen plaats hebben en betere communicatie te verkrijgen met de verschillende posten. Met den aanleg zou reeds in 1891 eon begin worden gemaakt. Deze weg zou echter slechts het begin zijn van een veel omvattender werk, nl. van don aanleg van een kunstspoorweg, welke dezelfde punten zou verbinden als de heirbaan. Deze Hjn zou in oorlogstijd bereden worden door pantsertreinen, welko door zijlijnen onntid- delijk liet strand zouden kunnen bereiken. Hot groote voordeel van zulk oen kustspoor springt in het oog, daar men met betrekkelijk weinig oorlogsmaterieel een uitgestrekte kuststreek kan beschermen. Zoo b. v. in den morgen enne vijandelijke scheepsmacht een aanval op eonig punt der kust zou doen, dan zal, zoodra inon do manoeuvres van den vijand heeft verkend, onmiddellijk een pautsertrein op het bedreigde punt zijn. De geheele afstand-van den Hoek van Holland tot IJmuiden zou in twee uur per spoor afgelegd kunnen worden. Natuurlijk heeft deze kustlijn verbinding met de verschillende spoor- en tramlijnen van de verschlilende plaatsen waarlangs z(j loopt, zoodat in zeer korten tijd de grootste garnizoenen mede in het vuur kunnen gebracht worden. m*MAM»)rTcwKgrv«uJiU »uuromgggp»«xgxgiauwjiia«jijiajMurr»gjun r «arMsrwaosp jb> 19

Kakelepost - Schagen | 1997 | | pagina 21