De Kleine Courant VOOR SCHAGEN EN OMSTREKEN. Telefoon of Telegraaf? Zaterdag 10 Mei. A°. 1890. Uitgevers Burger Óf C°. Laagzijde te Schagen In het voorlaatste nummer van de „Schager Courant", komt als ingezonden, een artikel voor, waarin wordt bepleit de wenschelijkheid tot daarstelling van een telefoonkantoor. 'tls ontegenzeggelijk dan ook een vreemd verschijnsel, dat Schagen, eene plaats, die op menigerlei gebied bewijst met den tijd mede te gaan, en ook ten opzichte van handel, voort durend streeft naar vooruitgang (getuige de meerdere beteekenis der markten, het streven naar een kaasmarkt enz.,) dat zulk een plaats zich nog niet mag verheugen in eene telegra fische verbinding van uit het centrum der ge meente met de verschillende plaatsen des lands, doch zich tevreden moet stellen met eene ge legenheid van. eene bijzondere maatschappij, die, terecht merkt de schrijver dit op, niet de voorkeur verdient boven eene rijksinrichting, welke zich uitsluitend met de behandeling van telegrammen bezig houdt. Ongetwijfeld heeft dat artikel velen stof tot overdenking en wellicht ook tot bespreking gegevenook wij kwamen naar aanleiding daarvan er toe, omtrent dat punt met des kundigen van gedachten te wisselen. De indruk welke wij daardoor ontvingen, was, dat een Rijkstelegraafkantoor, ook met het oog op de toekomst, voor Schagen meer zou zijn gewenscht dan eene telefonische ver binding. Daargelaten of het Rijk de telefonische ver binding met een der bestaande Rijkskantoren zal bevorderen, 't schijnt dat dit niet altijd plaats heeft, want zijn wij goed onderricht dan zijn van de telefonische verbindingen met het kantoor Winkel, drie verbindingen, n.1. Nieuwe Niedorp, Broek op Langedijk en Noord- scharwoude, door particulier initiatief tot stand gebracht zoo zou 't minder kostbare van een telefonische verbinding, tegenover een Rijks- telegraafkantoor, voor Schagen wellicht niet zoo overwegend blijken te zijn. De oprichting van een Rijkstelegraafkantoor vordert van de gemeente eene waarborg, waar door het jaarlijks bij te passen tekort zeer af wisselend kan zijn. Is het getal der behandelde telegrammen echter van zooveel beteekenis, dat daarvoor eene afzonderlijke gelegenheid wordt gewenscht, in stede van die welke reeds bestaat, dan zal -het jaarlijks bij te passen bedrag door de ge meente nimmer groot kunnen zijn, en zou zich zeer goed het geval kunnen voordoen, dat, evenals ten vorigen jare te Texel, geene bedragen van de gemeente zouden worden ge vorderd. (De opbrengst was f 617,40.) De daarstelling van een telefoonkantoor eischt onvoorwaardelijk telken jare uitgaven, die voor Schagen, wanneer het een kantoor van eenige beteekenis zal zijn, ook niet gering zullen wezen. Lezen wij bv. welke voorwaarden voor de oprichting van telefoonkantoren, bij Kon. besluit "van 25 April 1881 zijn bepaald: „In plaatsen, niet verder dan vijf kilometer van eene rykstelegraafiy'n en niet verder dan vijftien kilometer van een rijkstelegraafkantoor gelegen, kunnen rijkskantoren met vereenvoudigde telegra fische inrigting, door middel ,ran telefonen of andere toestollen, worden gevestigd onder de navolgende voorwaarden en bepalingen- De gemeente zorgt, op hare kosten, voor het leveren en onderhouden van voldoende ge meubelde lokalen, waarin de dienst behoorlijk kan worden uitgeoefend; b. liet aanwijzen van een goschikt persoon, wien de waarneming der diens: kan worden toever trouwd, en c. hot tijdig bestellen der aankomende telegrammen. De telegraaflijnen worden van Rijkswege onder honden en aangelegd. Evenzeer worden de noodige toestellen door het Rijk verstrekt en binnen de dieiistlokcilen met de lijnen verbonden." N°o 6. Dit blad verschijnt lederen Zaterdairmor^en. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor Schagen 25 Cta. Franco per post door geheel Nederland 35 Cts. Naar het buitenland met verhoo ging der porto's. Advertentiën vóór Vrijdagmiddag 2 uur. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 25 (Jts. Iedere regel meer 5 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. emwixeroszc* 14

Kakelepost - Schagen | 1997 | | pagina 16