11. gebragt,maar een in der haast - zoo wij meenen door C. Bock - vervaardigd gelegenheidsstuk getiteld: "Het Vredefeest op 't landworden opgevoerd. Vraag niet of er "veel in zit,of het letterkundige verdienste heeft; het woord "gelegenheidsstuk" moet ditmaal een vrijbrief zijn tegen alle kritiek. Zooveel is zeker, het maakt furore, en heeft tot onderwerp de bekeering van een "Keestot "Prinsman Kotzebue Uit beide bronnen blijkt dat Kotzebue een, zeker in Schagen, bekend en geliefd toneelschrijver was. Wie was deze schrijver? August von Kotzebue was in 1761geboren in Weimar waar hij zijn carriere als advocaat begon. In 1781 ging hij naar Rusland waar hij verschillende hoge ambten bekleedde en in de adelstand werd verheven. Hij was leider van het Duitse theater in St- Petersburg, waar hij zijn eerste stukken liet opvoeren. Na de opvoering van zijn stuk "Der alte Leibkutscher Peters des Dritten" dat kennelijk niet werd gewaardeerd door de tsaar, moest hij als straf vier maanden in Siberië doorbrengen. Zijn meeste stukken zijn echter burgerlijke komedies en drama's. Na 1800 was Kotzebue ook redacteur van verschillende tijdschriften die zich fel tegen Napoleon keerden. In zijn kranten dreef hij de spot met de Duitse liberale en nationalistische kringen. In 1819 werd hij in Mannheim uit wraak voor deze spotternij door een student vermoord. Naast stukken van Kotzebue zullen zeker ook stukken van bekende vaderlandse schrijvers zoals Joost van den Vondel zijn opgevoerd. Het werkende lid C. Bo(c)k heeft zich vermoedelijk ook niet onbetuigd gelaten gezien de opvoering van zijn gelegenheidsstuk in 1813. Van hem kennen we een blijspel met zang met de lange titel "Hendrik Prins, of de Nederlandsche Matroos zoo hij behoort te zijn" en dat door H. Kok besproken is in De Kakelepost van september 1988 (3e jrg. nr.2 p.25-28). Mogelijk heeft hij nog meer geschreven, maar zijn deze pennevruchten verloren gegaan. Voor de bakkerij in de jaren 20 staan bakker Maarten Beemster met zijn vrouw en zijn zonen Adriaan en Herman.

Kakelepost - Schagen | 1997 | | pagina 14