Het pannetje van de heer C.D. Oudshoorn uit Schagen G* Cc Niek-Jan Grooff j ATy j. In de duinen bij Huisduinen omstreeks 1925. Liggend, in uniform, serge ant Oudshoorn met links naast hem zijn zoontje en zijn echtgenote. De andere personen zijn mogelijk familie. Tijdens een braderie in Schagen vroeg ik via een briefje materiaal uit de Tweede Wereldoorlog voor het Regionaal Museum 1940-1945. Mevrouw Raven uit Schagen vertelde mij toen dat ze van haar oom nog een pannetje had dat ze wel wilde schenken aan het museum. Hij zou aan de beruchte Birma-spoorweg hebben gewerkt. Na enige tijd kwam het pannetje in mijn bezit. Het bleek een etensblik te zijn van het K.N.I.L., het Koninklijk Nederlands Indisch Leger. Op zich een leuke aanwinst voor het museum, maar zonder bijbehorend verhaal. Mijn nieuwschierigheid werd gewekt. Wie was die C.D. Oudshoorn? hoe kwam hij in Indië terecht? hoe kwam mevrouw Raven aan het etensblik? De vele vragen die ik had kon zij niet beantwoorden. Zij verwees mij naar mevrouw Oudshoorn aan de Zuiderweg in Schagen. Deze vertelde mij dat er nog een zoon van de heer C.D. Oudshoorn leefde n.l. Cornelis Gerard Oudshoorn. Deze had ook in Indië gewoond en aan de beruchte Birma- spoorweg gewerkt. Hij woonde in Eindhoven en was nog zeer kwiek ondanks zijn hoge leeftijd van 80 jaar. Tijdens het bezoek dat ik hem bracht, kwamen vele herinneringen weer naar boven. Hieronder volgt zijn verhaal. Het verhaal van Cornelis Dirk Oudshoorn Cornelis Dirk Oudshoorn - de man van het blikje - werd op 25 mei 1893 in Schagen geboren. Zijn vader was Leendert Oudshoorn en zijn moeder Neeltje Floor. Op 5 maart 1913 werd hij - als loteling met nummer 8, van de lichting Schagen 1913 - ingedeeld bij het Korps Pantserfort Artillerie. Op 22 augustus 1913 werd hij bevorderd tot korporaal en op 24 december van dat jaar tot sergeant. Op 30 mei 1914 ging hij met groot verlof, doch in verband met het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog kwam hij op 1 augustus daarna weer terug in dienst.

Kakelepost - Schagen | 1997 | | pagina 7