Schagens culturele erfgoed bron van zorg? Harry Zellerer, Uitgeest Projectcoördinator De regelmatige lezer van dit tijdschrift staat er wellicht niet direct bij stil; zijn redactie zorgt er iedere keer weer voor dat er zinvol leesbare en interessante onderwerpen aan bod komen. Toch is het zinvol even stil te staan bij dat culturele erfgoed van onze plaats. En zelfs vragen wij u tevens u te beraden of u op welke wijze dan ook u wilt inzetten dit kostbare goed ook voor de toekomst veilig te stellen. Gezamenlijk actief mee gaan doen aan een typisch Schagens project. Of u nu weinig of veel tijd hebt, mobiel bent of aan huis gebonden, al dan geen werkervaring hebt of die juist wil opdoen, thuis al dan niet over een computer beschikt, allleen het huidige Nederlands kunt lezen of ook thuis bent in oud schrift. Iedereen die voor Schagen een zwak plekje heeft is welkom. Waar gaat het om en hoe gaan we dat doen? Een van de peilers van historisch onderzoek is het snuffelen in de historische bronnen. Deze bevinden zich in hoofdzaak in een archief. Wie wel eens zo'n archief bezoekt merkt dat hij niet de enige bezoeker is. De archieven worden overstroomd met bezoekers. Het komt er op neer, dat dit soort bronnen aan een grote slijtage onderhevig zijn. Ongeacht of het copieën of originele bronnen zijn. Behalve slijtage spelen nog tal van andere factoren mee zoals de papierkwaliteit en het milieu. Dat heeft ons er toe gebracht een project te gaan starten waarbij op den duur in ieder geval alle bedreigde originele bronnen niet meer hoeven te worden geraadpleegd anders dan door echt geïnteresseerden. Wij hebben er geen echt budget voor, wij willen eenvoudig beginnen en ervaring opdoen, vandaar de uitdaging naar onze lezers wie het ook moge zijn. De bronnen die het meest geraadpleegd worden zijn het eerst aan de beurt. Dat zijn de leesbare kerkelijke doop-, trouw- en begraafboeken alsmede de boeken van de burgerlijke stand. Het eerste doel is om alle gegevens van historisch belang uit deze bronnen te voeren in een computergegevensbestand. Daarvoor stellen wij een computerprogramma beschikbaar dat voor dat doel is ontwikkeld en in de loop der jaren zijn bestaansrecht heeft bewezen en dat nog steeds doet. Het kan al draaien op een zeer eenvoudige computer van zo'n 10 jaar geleden. Misschien heeft u er nog een in de kast staan en staat u te popelen ermee aan de slag te gaan. Het programma vereist geen opleiding; u begint met proefdraaien. Wij streven uiteraard naar een hoge kwaliteit en dus zal er goed gecontroleerd moeten worden op betrouwbaarheid van de overgenomen gegevens. Het is een thuisproject; u hoeft er niet de deur voor uit. U kunt het alleen doen en/of samen met anderen. Wij zorgen voor de coördinatie, het onderhouden van contacten en planning, het bronnenmateriaal, de administratie enzovoort. Het tweede doel is om de ingevoerde gegevens van de nu ontsloten bronnen toegankelijk te maken en aan de onderzoekers beschikbaar te stellen. Ze zijn dan ook voor u hier in Schagen te raadplegen. Hoe en op welke wijze komt later aan de orde. Het project waarvoor wij nu dus uw daadwerkelijke medewerking vragen, zal dus minimaal tot resultaat hebben, dat onze originele Schagense bronnen veilig bewaard en beheerd kunnen worden in de geklimatiseerde ruimten van het archief terwijl hun historische inhoud voor een breed onderzoekerspubliek beschikbaar staat.

Kakelepost - Schagen | 1997 | | pagina 5