7 Werkgroep Bouwgeschiedenis Contactpersoon M.G. Pigge Kreil 12 1768 BT Barsingerhorn 0224-531976 Laan 12 Vermenging van neoclassicistische elementen (hoekpilasters), elementen uit barok {ornament), Zwitserse architectuur vooruitstekend dak boven balkon) en landelijke architectuur het totaal doet aan als een kleine stelpboerderij) De werkgroep bouwgeschiedenis bestond tot september 1996 uit Jan Eichhorn, Maikel Gielens, Marjorie Pigge, Liesbeth Rohne en Klaas van Schoneveld. Na het vertrek van Liesbeth Rohne en Klaas van Schone veld werd de leemte die zij in de werkgroep achterlieten gelukkig al snel gevuld door Meier Tijsen en Krijn de Ruijter. De laatste krijgt zelfs stu diepunten voor het werk dat hij in de werkgroep doet. De werkgroep komt regelmatig, meestal op woensdagavond, bij el kaar in het verenigingsgebouw. Op dinsdagochtend doen we vaak ar chiefonderzoek in het gemeentehuis. De werkgroep heeft inmiddels de inventarisatie van alle belangrijke panden van voor 1940 in het centrum en het buitengebied van Schagen voltooid. Het waren er tamelijk veel, dus het werk heeft bij elkaar enige jaren geduurd. Alle panden zijn nu gefotografeerd en beschreven in een uitgebreid formulier. Daarin wordt onder meer aandacht besteed aan de bouwstijl, de gevels, het metselverband, de raamindeling, de raamomlijsting, de dakvorm, de dakbedekking en bijzonderheden, zoals siermetselwerk, siermuurankers en gevelstenen. Op grond hiervan krijgen de panden de classificatie waardevol, minder waardevol of niet waardevol. Daarna wordt een selectie uit de waardevolle panden gemaakt. De geselecteerde formulieren worden uitgetypt en gaan dan naar de monumentencommis sie van de gemeente Schagen. In 1997 zal een flink aantal panden in het centrum van Schagen op de gemeentelijke monumentenlijst worden geplaatst. De werkgroep is het afgelopen jaar verder gegaan met het historisch onderzoek naar deze panden. In een later stadium volgen panden in het buitengebied, veelal stolpboerderijen. De werkgroep is verheugd over het feit dat op 29 oktober 1996 een ge meentelijke monumentencommissie is benoemd. De zeven leden van de ze commissie zijn: F. Diederik (voorzitter, amateur-archeoloog, namens de Archeologische Werkgroep Schagen), M. Pigge (historica, namens de Historische Vereniging Schagen, K. Kuipers (architectuur historicus), D. van den Berg (landschapsarchitecte), W. Schagen (restauratie-architect, namens de Menno van Coehoorn Stichting), C. Bakker (medewerker bouwzaken, vertegenwoordiger van de welstandscommissie) en F. Onne- weer (bouwkundige, tevens eigenaar/gebruiker van een rijksmonument). Nu de inventarisatie van de meest belangrijke panden in Schagen is af gerond, willen we de bouwgeschiedenis van de geselecteerde panden en eventuele voormalige bebouwing onderzoeken. We gaan op zoek naar ou de foto's, bouwtekeningen, gegevens over de architect, de eigenaren en de bewoners. Dit is een interessante, maar omvangrijke klus, waar we wel wat hulp bij kunnen gebruiken. U bent van harte welkom, ook als u niet veel tijd heeft, want alle beetjes helpen! Ervaring met het doen van his torisch onderzoek is prettig, maar niet noodzakelijk. We hebben een pri ma handleiding en bovendien kunnen de resultaten van en de proble men bij het onderzoek worden besproken bij de wekelijkse bijeenkom sten van de werkgroep. U kunt zich aanmelden bij Marjorie Pigge (0224- 531976).

Kakelepost - Schagen | 1997 | | pagina 9