De Kleine Courant voor Schagen en Omstreken 14 Dankzij een schenking van mevrouw J. Westerveld-Rus is het archief van de vereniging verrijkt met enkele dozen gevuld met kranten waaronder verschillende uit de vorige eeuw. Zo zijn nu beschikbaar alle rechtbankverslagen die de Schager Courant in 1895 maakte van het proces tegen de verdachte van de dubbele moord in augustus 1896. Uniek in deze verzameling zijn de eerste 11 nummers (helaas ontbreekt nr. 2) van de Kleine Courant voor Schagen en Omstreken. Deze 11 nummers bestrijken de periode van 5 april t/m 14 juni. Nog geen twee jaar na het beruchte Schager oproer (10 - 11 september 1888) toen het tot een ernstige botsing kwam tussen het protestante en katholieke volksdeel naar aanleiding van de relatie van een protestantse jongeman met een katholiek meisje (Guurtje Borst), nam de katholieke boekhandelaar en uitgever C. Burger het initiatief tot het oprichten van een nieuws en advertentieblad. "De Kleine Courant" zal zich steng houden buiten alle politiek en onafhankelijk en vrij de berichtgeving verzorgen, schreef hij in de inleiding van het eerste nummer. De Schager Courant twijfelde echter al spoedig aan de onafhankelijke opstelling van de nieuwe concurrent maar liet het commentaar over aan De Nieuwe Noord Hollander. Was de nieuwe krant te katholiek voor Schagen en deden de gebeurtenissen van 1888 nog pijn? De boek- en handelsdrukkerij Burger was gevestigd aan de lagezijde van de Gedempte gracht. Hoe lang deze zaak en De Kleine Courant hebben bestaan is bij de redactie niet bekend. In elk geval werd het pand in 1908 overgenomen door het N.H. Dagblad en maakte in 1969 plaats voor de nieuwbouw van bloemenhandel Nuyens. Bij de afbraak van het oude pand in juni 1969 werd een bierflesje uit 1908 gevonden met daarin een stukje karton waarop het volgende te lezen stond: "Aan dit gebouw hebben gewerkt de timmerlui K. Rezelman, E. Spreeuw, J. Roos, W. Roggeveen, allen wonende te Schagen en P. Visser uit Dirkshorn. De metselaars Joh. Overtoom, S. Overtoom jr. en sr. en Jb. Rutzen uit Zuidscharwoude. Den 10 augustus in de jare 1908". Het tweede kwartaal van 1890 was een boeiende periode. Weer werd er een aanzet gegeven tot de oprichting van een kanalenvereniging, gesproken werd over de aanleg van verschillende stoomtramlijnen, de telefoon begon belangrijk te worden en de mannenzangvereniging Euterpe vierde zijn tienjarig bestaan, Om u zelf te kunnen laten oordelen zullen in De Kakelepost regelmatig uittreksels uit deze krant gepubliceerd worden. Het gaat te ver om de krant volledig te herdrukken, maar de redactie zal trachten een objectieve samenvatting te maken zodat u een goede indruk krijgt van de zaken die de Schagenaar van 1890 interesseerde. Voor leden die de krant helemaal willen lezen ligt er een kopie in het verenigingscentrum aan de Kivitlaan waar u terecht kunt na een afspraak met de secretaris.

Kakelepost - Schagen | 1997 | | pagina 16