12 Zo'n 75 jaar terug opereerde rond Schagen de kalvenvilder Jan Smit van 't Buurtje. Een klant van hem was Piet Klaver van de Oude dijk. Toen Klaver sukkelde met het afhalen van een kalf, werd Smit ontboden. Klaver moest hiervoor eerst met paard en wagen naar 't Buurtje rijden om Smit op te halen. De gelovige mevrouw Klaver had tijdens zijn afwezigheid al tot God gebeden om het behoud van de koe en als het kon ook van het kalf. Aan de horens van de koe had zij bovendien een Scapuliermedaille bevestigd om extra zegening af te smeken over een goede afloop van het afvillen. Toen de protestante vilder de lapjes van het Scapulier3 (twee geweide strookjes stof van een bepaalde kleur, door een lintje aan elkaar verbonden en door leken uit devotie op de borst gedragen) aan de horens van de koe zag bengelen, vroeg hij waar dat goed voor was. Nauwelijks op antwoord wachtend ontdeed hij zich reeds van zijn boven- kleding, waste zijn handen in een emmer water, vette zijn arm in met olie en onderzocht de koe inwendig naar de ligging van het kalf, mompelend dat hij het altijd zonder God gered had en het ook nu wel zou redden. Het kalfje werd goed gelegd en er hoefde niet gevild te worden. Zowel mevrouw Klaver als de vilder Smit hadden het gelijk aan hun kant. Theeuwis Jansz. Pronk had de kunst van het verlossen van koeien, paarden en schapen niet alleen aan de derde generatie, Theeuwis Jr. maar ook aan andere mensen doorgegeven. Vele boeren zullen zich hun namen nog herinneren. Een van hen was wijlen Jacob Baken en later zijn zoon Adriaan, uit het Buitenveld. Adriaan verloste tweemaal in zijn loopbaan een koe van een drieling, waarbij er beide keren twee kalfjes bleven leven. Andere bekenden waren wijlen Jb. v.d. Oord en later zijn ook reeds overleden zoon die hun werkterrein hadden in de omgeving van Schagen. Arie Jonker rond Nieuwe Niedorp, wiens gereedschappen te zien zijn in museum Vreeburg. Arie Zeeman woont nog in Groote Keeten, Hendrik Slikker in Wieringerwaard, Piet Veerdig van Wieringen, De oude Tuin uit Bergen en niet te vergeten wijlen Gerrit Oosterman en zijn zoon Huib van St.Maartensbrug. De in 1976 overleden en zeer deskundige Huib Oosterman had aan enkele bovengenoemden ook zijn kennis overgedra gen. Slechts enkelen, zoals Arie Zeeman en Adriaan Baken en de jonge Theewis Pronk Jr. zijn nog in leven en gelukkig in goede gezondheid. Uit een werkboekje van Theeuwis Pronk Sr. valt op te maken dat in 1927 de grootste werkdrukte lag in de maanden februari, maart en april met resp. 27, 75 en 56 verlossingen. Over dat hele jaar genomen werd hij niet minder dan 224 keer bij een koe in barensnood geroepen, uitge zonderd de schapen. Als na een onderzoek bleek dat het kalf niet op natuurlijke wijze geboren kon worden omdat het kalf te zwaar was of de moeder te nauw, dan moest het kalfje worden afgevild. Theeuwis Pronk Jr. trachtte voordat hij aan het karwei begon, eerst met een hartsteek het jonge leven te beeindigen. Anderen huldigden het principe, van "ongeboren kent geen pijn" en begonnen direct aan de noodzakelijke, maar voor leken lugubere handeling. Bij een doodsteek kreeg het kalfje het soms benauwd en was men bang, dat het met zijn pootjes de baarmoeder zou kunnen beschadigen en lieten daarom de humane daad achterwege. Soms moest het kalf van het "kruis af" gevild worden. Het jonge dier was dan gedeeltelijk geboren, maar dan kon het kruis van het kalfje het kruis van de moeder niet passeren. Een zwaarde re operatie deed zich voor als het van de "toontjes" af gevild moest wor den. Dat wilde zeggen dat er een kleine snede gemaakt werd in een naar buiten gehaald pootje van het kalf. Door deze opening stak de vilder met de lange spatel voorzichtig de huid om het pootje los tot aan het schou-

Kakelepost - Schagen | 1997 | | pagina 14