Een nieuw kasteel te Schagen? Fred Timmer De drie rond 1650 door Roelant Roghman gemaakte tekeningen van het kasteel van Schagen tonen ons een robuste, vierkante waterburcht met een machtige poorttoren, een echte ophaalbrug en links en rechts een ronde hoektoren. Dat kasteel - daterend uit ongeveer 1440 - is helaas verdwenen, het heeft de tand des tijds niet overleefd - de restanten zijn het eerste kwart van de vorige eeuw gesloopt. Allen de twee ronde torens staan er nog. De torens, waarin nu musea zijn gevestigd, hebben dienst gedaan als veldwachterswoning en cachot, het terrein is een aantal jaren in gebruik geweest als begraafplaats en er hebben allerlei opstallen op gestaan. Al met al mag het een wonder heten dat het unieke terrein nooit echt definitief is bebouwd. Die overwegingen en de erbarmelijke toestand waarin het 'plantsoentje' zich bevindt brachten mij ertoe om in de Kakelepost van december 1992 een plan tot opwaardering van het kasteelterrein te lanceren. Het terrein moest weer 'historisch waardevol' en 'toeristisch interessant' worden gemaakt. Behalve de lezers van de Kakelepost kreeg ook het gemeentebestuur van Schagen het plan onder ogen. Na ruim een jaar pakte B&W van Schagen het idee op. Daarna ging het snel. Er kwam geld voor een informatie-bord bij het kasteelterrein. Bovendien werd - op verzoek van de gemeente Schagen en met ambtelijke ondersteuning - een brede initiatiefgroep Slot Schagen gevormd, waarin diverse diciplines vertegenwoordigd waren. De opdracht was: Een opwaarderingsplan dat recht doet aan de historische waarde, toeristisch aantrekkelijk is waarbij het terrein een openbaar en multifunctioneel karakter heeft en houdt enhet geheel moet op den duur zichzelf kunnen onderhouden. Vooral de laatste voorwaarde maakte het er voor de initiatiefgroep niet gemakkelijker op. Het vooraanzicht getekend door buro architekt W. Schagen

Kakelepost - Schagen | 1996 | | pagina 7