15 Ook andere welgestelde Schager families waaronder de families Halfswaag, Barsingerhorn en Roggeveen hadden bezit of deden zaken voor en met grootgrondbezitters in de Zijpe. Opvallend is dat zeker de helft van de welgestelden geen lidmaat was van de Gereformeerde kerk. De katholieken en doopsgezinden mochten dan wel niet mee besturen - zij waren uitgesloten van de jaarlijkse bestuursverkiezing (boonloting) - maar vormden een economisch sterke groep die ongetwijfeld invloed heeft gehad. Mogelijk omdat zij zich niet met bestuulijke taken hoefden bezig te houden hadden zij alle tijd om te "netwerken" om zodoende hun sterke economische positie te handhaven. Pastoor Sibij, die zelf deel uitmaakte van de groep welgestelden zal zich zeker thuis gevoeld hebben. De overige rijkdommen Voor gegevens over de groep Schagenaars die niet taxabel waren maar welvarend genoeg waren om tot de rijkdommen te worden gerekend gaan we te rade bij de lijst van de personen die "te boonloting" gingen. Elk jaar, op Nieuwjaarsdag, kwamen alle mannelijke Gereformeerde Schagenaars die in de Generale Pacht gegoed bevonden waren voor 16 schellingen of meer bijeen in de kerk. Uit hun midden kozen zij dan de bestuurders voor het nieuwe jaar. Baasje, Pieter schippersknecht Loet/lagezijde59 Blokker, IJff boer/bouwerij Grotewal 283 Bosman, Jan stoffenverver Lagezijde 118 Bras, Claes Pieters lakenwinkel/koekenbakker Molenstraat 238 Broer, Dirck Dircksz. boer/bouwerij Keins 339 Buijcks, Jan Jans boer/bouwerij Grotewal 287 Butter, Louris schoenmaker/winkel Plaats 95 Dijk, Jacob van metselaar Lagezijde 131 Fala, Cornelis Hendricks boer/bouwerij Nes 318 Guldewagen, Jacob schoenmaker Loet 161 Hoep, Claes schoenmaker/kaarsenmaker Hoogzijde 214 Hoep, Adriaan schoolhouder Papenstraat 81 Hoflaan, Dirck notaris Kerkebuurt 69 Mamus, Pieter schoenmaker/kaarsenmaker Noord 30 Mulder, Pieter Adriaansz. timmerman Loet/lagezijde 57 Nes, Dirck Cornelisz. boer Nes 314 Petten, Meijndert koppendraaier Hoogzijde 204 Roos, Pieter Cornelisz. boer Nes 312 Roos, Gerrit boer Nes 310 Saskers, Jan Pieters boer/bouwerij Cornelissenwerf 366 Scager, Simon rentenier Plaats/zuidzijde 185 Streek, Jan schilder/glazenmaker Loet/lagezijde 56 Streek, Cornelis schilder/glazenmaker Lagezijde 112 Swemmer, Dirck voerman Noord/lagezijde 41 Witsmeer, Claas Cornelis boer/bouwerij Cornelissenwerf 365 Tabel 2 De 25 gegoede Schagenaars die met de welgestelden meededen aan de boonloting op 1 januari 1742.

Kakelepost - Schagen | 1996 | | pagina 17