10 De huisnummering De huizen waren niet genummerd zoals nu het geval is. De huidige huisnummering dateert van 1948 toen de heer A.C. Smit van Openbare Werken de opdracht kreeg om een nieuw systeem in te voeren.1 Tot dat jaar was Schagen verdeeld in wijken met de letters A t.m. F. Binnen elke wijk waren alle panden in een ononderbroken volgorde genummerd. Dit systeem was in 1806 ingevoerd in opdracht van koning Lodewijk Napoleon in verband met een nieuw intevoeren belasting. Voor belastinglijsten werd vaak het nummer uit het Verpondingskohier gebruikt. De samenstellers van het nieuwe kohier gebruikten dus het volgnummer zoals dat ook in het kohier van de verponding voorkwam. In 1686 was een nieuw kohier opgesteld aan de hand van het kohier van 1632 met het register van wijzigingen. In 1803 werd een "Nieuwe legger" opgemaakt met aanpassing van het nummersysteem en met verwijzingen naar het kohier van 1686, deze legger bleef in gebruik tot de invoering van het kadaster in 1832. De huisnummers uit dit laatste kohier zijn nog wel eens gebruikt als adresaanduiding in overlijdensacten aan het begin van de negentiende eeuw. Het Slot stond aan de zuidzijde van de Plaats Het eerste pand aan het eind van het Noord kreeg nummer 1 en het laatste pand, de zaagmolen aan het einde van de Loet kreeg nummer 402; de vier watermolens met watermolenhuisjes hadden geen nummer. De 406 vermelde panden werden door 345 huishoudens bewoond, de overige panden deden dienst als bedrijfsruimte (18), waren onbewoond (25) of zelfs afgebroken (16). (noot: dubbele bewoning of meerdere panden per bewoner) Uit deze gegevens mogen we concluderen dat het niet zo goed ging met de economie. Veel leegstand en vervallen en afgebroken huizen duiden op een afname van de bevolking. De economische malaise die in het midden van de zeventiende eeuw was ingezet had hard toegeslagen. Het aantal inwoners van Schagen was van meer dan 2600 in 1622 afgenomen tot ongeveer 1290. Dit aantal is bepaald door het aantal huishoudens te vermenigvuldigen met 3,74, een vermenigvuldigingsfactor die door gerenommeerde historici is vastgesteld. Zij deden hiervoor onderzoek naar de bevolking in verschillende kleine en grote steden in Holland. Een onderzoek dat als zeer betrouwbaar mag gelden.2

Kakelepost - Schagen | 1996 | | pagina 12