6 Klaas was de 17 jarige zoon van de barbier Rudolf Anton Boes, die toen 63 jaar oud was. De veel jongere vrouw van deze Rudolf werkte ook in de barbierszaak-annex-café. Als het echter op 23 augustus in huize Boes duidelijk wordt, dat Klaas gearresteerd is en daarover in de zaak door klanten opmerkingen worden gemaakt tegen vrouw Boes, roept deze uit "Het is gedaan!", en zij pakt een vlijmscherp scheermes waarmee zij zichzelf de keel doorsnijdt. Binnen weinig minuten is zij overleden. Het is achteraf haast niet te begrijpen dat de emoties zo hoog zijn oplopen. De volgende dag is het zondag. Op maandag staat er een kort stukje in de krant: "Het lijk van vrouw Boes is Zondagmorgen in de vroegte, om 5 uur op de begraafplaats begraven Alleen de politie was daarbij tegenwoordig." Op het graf, waarin de beide vermoorde vrouwen werden bijgezet, werd op 9 oktober een nieuwe grafsteen geplaatst. Het is een terracotta-kleurig monument geworden met drie zwart-marmeren platen waarop de teksten zijn aangebracht. Dit grafmonument bevindt zich ook anno 1996 nog steeds nagenoeg op dezelfde plaats op de begraafplaats aan de Hoep. p. }3.jpï.J^IESTADT^OON. pCHAGEN. Nu, een eeuw later, leeft er niemand meer die in zijn of haar jeugd deze aangrijpende gebeurtenis heeft meegemaakt Toch leeft de naam van de moordenaar, Klaas Boes, hier en daar nog voort. Er zijn nog steeds mensen die liedjes kunnen zingen over dit onderwerp. Vaak op de wijze van een bekende melodie, zoals b.v.Piet Heyn, wiens naam zo klein is. Voor de eerste wereldoorlog waren er nogal wat rondtrekkende muzikanten, die liederen aan de deur kwamen zingen, soms met begeleiding van een trekharmonica (hier meestal "mook" genoemd). Iemand heeft ons verteld dat zelfs in Winschoten in 1912 een lied over de moord van Schagen werd voorgedragen. Meestal werd gebruik gemaakt van één van de hier volgende versies. Ze zijn later o.a. gepubliceerd in "Liederen en Dansen uit West-Friesland" door Veurman en Bax en in "Wieringer land leven in de faa/"door J.Daan. Van het tweede lied is alleen de tekst bewaard gebleven,

Kakelepost - Schagen | 1996 | | pagina 8