illEieei liEifs-, Aiieilfiilis- Lmlliiillai Van den dubbelen moord te SCHAGEN Zondag 13 Januari 1395. 39sts Jaargang Ho. 2951. Met betrekking tot de ontdekking van den dader of de daders van de moord, op mej. de Wed. Beute en hare nicht Anna Beiers gepleegd, is door de commissie, daartoe geformeerd, namens de Burgerij van Schagen en -omstreken 750 GULDEN uitgeloofd. Dit bericht hebben wij onze Lezers reeds Donderdag per bulletin medegedeeld. -Wij herhalen het hier zekerheidshalve en zullen deze mededeeling herhaaldelijk nog plaatsen, zolang in deze treurige geschiedenis niet eenig vertrouwbaar licht is opgegaan." "Omtrent den vermoedelijken dader gaan velerlei geruchten. Men zal er goed aan doen. met te bedenken dat vele geruchten slechts zijn de vrucht der verbeelding. Dringend noodig is het, dat elk en ieder die iets verdachts ziet, hoort of vermoedt, daarvan onmiddellijk kennis geve aan de Justitie, hetzij aan den heer S.Berman, Burgemeester van Schagen, -hetzij aan den heer Officier van Justitie Mr. F.F.Karseboom te Alkmaar -hetzij aan de Dienaren der politie. Niemand verzwijge iets, omdat hij zelf meent, dat het niets van belang is. De Justitie zal wel uitmaken of het medegedeelde al of niet van belang is. 3 SEHAGEB CIDRANT. Dit hlad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Uitgever J WINKEL JBureau: §CHAGEï, Laan, D 4. Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van l tot 5 regels f 0.25iedere regel meer 5ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Wanneer we in staat zouden zijn om nog eens te horen waaro men rond 1900, in de winkel van de barbier, of in de café s rond de markt, of zo maar tijdens een verjaardag, zo allemaal over praatte, dan zouden in elk geval drie zaken aan bod gekomen zijn: de Moord, de Brand en het Oproer. "Het oproer" is al eens uitgebreid aan de orde geweest in een eerdere Kakelepost. Het gebeurde in september 1888. Een groep protestanten kwam in opstand tegen het feit dat de ouders van een Rooms- Katholiek meisje het nodig vonden om haar onder dwang te doen opnemen in een tehuis voor jonge vrouwen, zodat haar geliefde, in dit geval dus een protestantse jongen, haar niet meer zou kunnen ontmoeten. "De Brand" was in 1895 waarbij het gaat om de rampzalige brand van het nog gothische kerkgebouw en de toren van de oude Nederlands Hervormde kerk op de Markt. Bij "De Moord" gaat het om een huiveringwekkende gebeurtenis die op 11 augustus 1894 plaats vond Een meubelmakersleerling van pas zeventien jaar, zoon van de plaatselijke barbier, sluipt het huis van zijn buurvrouw binnen en vermoordt in koelen bloede, in de keuken, met een bijl, de aldaar wonende 55 jarige Jansje Stoel, weduwe van Gerrit Buete Vervolgens gaat hij naar een zijkamer aan de voorkant van het huis en doodt daar nog eens de daar slapende 17 jarige Anna Beiers, een "nichtje van de weduwe Buete Het gehele dorp was diep geschokt en Schagen had de twijfelachtige eer om enige tijd wereldnieuws te zijn De dader loopt 23 augustus tegen de lamp, wordt gearresteerd en vergezeld van de officier van justitie met een rijtuig naar het Huis van Bewaring in Alkmaar gebracht. De openbare rechtzitting vindt plaats op 14. 15 en 16 januari 1895. In het Regionaal Archief in Alkmaar (Edisonweg 10), bevindt zich een ingebonden verzameling "Schager Couranten", waarbij in de jaargangen 1894 en 1895 het gehele drama uitgebreid beschreven is. Als voorbeeld van de stijl uit die dagen volgen hier een paar gedeeltes van de teksten "Schager Courant, 19 - 9 - 1894. PLAATSELIJK NIEUWS.

Kakelepost - Schagen | 1996 | | pagina 5