19 Op 25 september 1871 werd in Schagen de Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier opgericht. De vereniging stelde zich tot doel "bevorderlijk te zijn voor den bloei en den vooruitgang van den landbouw". Bij de oprichting meldden zich 40 leden aan en op haar hoogtepunt telde ze 180 leden. Het was een nogal elitaire club, die bestond uit liberale vrijzinnig hervormde kapitaalkrachtige hereboeren met een grote belangstelling voor technische vooruitgang en een wetenschappelijke benadering van de land bouw. De leden bekleedden bestuurlijke functies in gemeenten, waterschappen, Provinciale Staten en de Eerste Kamer.9 De contributie werd bewust hoog gehouden, om te bewerkstelligen dat alleen personen lid werden die "meer ontwikkeld en op de hoogte der toestanden, aan de algemeene en onze bijzondere landbouwbelangen een warm hart toedragen, die, energiek en vertrouwende op eigen kracht en offervaardigheid, zich persoonlijk willen toewijden aan wat strekt voor het gemeen best, en daardoor een kern vormen van belanghebbenden, die samenwerken tot de gesproeid met Bordeauxse pap Harkkeerderschudder (om- om aardappelziekte tegen te streeks 1913). Deze machine qaan harkte, keerde en schudde het hooi. grootst mogelijke ontwikkeling van den zo velerlei omvattende landbouw in ons kwartier". Men vreesde dat, als de contributie drastisch werd verlaagd, het Trojaanse paard werd binnengehaald, dat er afdelingen moesten worden gevormd en dat de vereniging haar "eigenaardigheid" zou verliezen. De vereniging ontplooide een zeer groot aantal activiteiten ter verbetering van de akkerbouw, de zuivelbereiding, het veehoudersbedrijf en het gebrekkige landbouwonderwijs. Zij organiseerde veekeuringen en werkte krachtig mee aan de oprichting van het Nederlandsch Rundvee-Stamboek (in 1875) en het Nederlandsch Paardenstamboek. Daarnaast stimuleerde zij onder meer het oprichten van fokveeverenigingen. Veel aandacht werd besteed aan de gezondheid van het vee, met name aan het behandelen en voorkomen van ziektes. In 1904 begon zij een campagne ter bevordering van goed melken. Haar brochure over het melken en de behandeling van de melk werd op ruime schaal verspreid.10 De twee boerenorganisaties streefden gezamenlijk - met succes - naar de aanstelling van een provinciale zuivelconsulent (1892). Later werd ook een provinciale veeteeltconsulent aangesteld. De grote aandacht in die jaren voor een wetenschappelijke benadering van de landbouw leidde tot de oprichting van een aantal verenigingen die moderne opvattingen over goede verzorging en veredeling van vee in de praktijk brachten. Éi

Kakelepost - Schagen | 1996 | | pagina 21