12 Ook de Schager akkerbouwers kregen het steeds moeilijker. Het akkerbouwareaal werd ingekrompen tot minder dan 100 hectare in 1886. Waarschijnlijk schakelden de akkerbouwers op veeteelt over om aan de gevolgen van de agrarische depressie te ontkomen. Pas na 1902 kwam er verbetering in de akkerbouw en werd de situatie bevredigend of zelfs zeer bevredigend genoemd. In deze periode kwam de mechanisatie en de modernisatie van de landbouw in een stroomversnelling. Akkerbouwers hadden tot dan toe tenminste vier en soms zelfs zes of acht paarden nodig in hun bedrijf. Veeboeren hadden niet zoveel paarden en gebruikten ze ofwel alleen voor het vervoer van hun producten of als rijpaard. Tussen 1900 en 1960 waren er door de toenemende mechanisatie steeds minder paarden nodig en daalde het aantal landbouwpaarden van 169 tot 121 stuks. Tijdens de Eerste Wereldoorlog werd het Nederlandse akkerbouwareaal aanzienlijk uitgebreid. Landbouwers werden opgeroepen om zoveel mogelijk graan te verbouwen en aan de overheid te leveren, aangezien de voedselvoorziening in gevaar kwam door de oorlogshandelingen in de buurlanden. Na de invoering van de Scheurwet werd veel weidegrond ge scheurd. De plaatselijke commissie die in Schagen was belast met de uitvoering van de Scheurwet bepaalde dat er 170 hectare weidegrond moest worden gescheurd. Ondanks heftige protesten van de Anti-Scheurbond nam de akker en tuinbouwgrond tussen 1915 en 1921 toe van 108 tot 559 hectare. De tuin bouw werd langzaam uitgebreid, gestimuleerd door de afdeling Schagen van de RC Land- en Tuinbouwbond, die tuinbouw-wintercursussen organiseerde. De hoogconjuctuur herstelde zich na de oorlogsjaren snel, maar hieraan kwam een einde toen de graanproductie in Amerika en Canada werd uitgebreid en de graaninvoer aanzienlijk toenam, waardoor de graanprijzen na 1920 sterk daalden. Er braken weer moeilijke jaren aan voor de akkerbouwers en de werkloosheid onder landarbeiders was groot. De overheid poogde de problemen het hoofd te bieden door de teelt van arbeidsintensieve gewassen met subsidies te steunen. Door importbeperkende maatregelen in het buitenland werd de export van Nederlandse producten steeds moeilijker. Dit gebouw, zie ook pag. 11 stond op sterk vervuilde grond van de voormalige gasfabriek en is i.v.m. de sanering van het terrein afgebroken. Na de maehinehandel waren hier gevestigd een kruidenier en een sportsehool.

Kakelepost - Schagen | 1996 | | pagina 14